DOLAR

32,3539$% 0.12

EURO

34,4911% -0.64

GRAM ALTIN

2.435,85%-1,01

ÇEYREK ALTIN

4.156,00%-1,11

TAM ALTIN

16.598,00%-1,10

a

İran’ın Türk Çocuklarına Yönelik Irkçı Politikaları

Sosyal medyada paylaşılan bu videoda bir Türk çocuğunun, Türkçe aksanı olduğu için Farsça öğretmeni (konuşma terapisti) tarafından maruz kaldığı şiddet ve işkenceye tanık oluyorsunuz.  İran’da yaklaşık 100 yıldır Türk çocukları ana dillerinde eğitim ve öğretimden mahrum bırakılıyor ve Farsça eğitim almaya zorlanıyor.  İran rejiminin uyguladığı sistematik ırkçı politikalar doğrultusunda Türkler, Farsça konuştuklarında Türkçe aksanlı olmaları nedeniyle toplum tarafından her zaman alay ve aşağılamanın odağı olmuşlar.  Her yıl binlerce Türk çocuğu, hiçbir kural ve kaidesi olmayan Farsça’yı öğrenmekte zorluk çektiği için okulu bırakmak zorunda kalıyor.  Milyonlarca Türk çocuğu, okullarda bu yabancı dili öğrenmede yaşadıkları zorluklar nedeniyle çeşitli fiziksel ve zihinsel işkence ve şiddete maruz kalıyor.

Türk çocuğunun bilinci Türkçe’nin Zengin felsefesinden beslendiği için oldukça güçlü ve çeviktir dolayısıyla kolaylıkla Tacikçeyi (Farsçayı) öğrenebiliyor ancak Turkçe’nin Azerbaycan lehçesindeki aksanını dilin doğası gereği silemiyor. Bu olay, çocukların beyninin güçlü olduğunu göstermesi gerekirken tam tersine İran devletinin ezici asimilasyon siyasetleri nedeniyle Türk çocuğunun beceriksiz olduğunu vurgulayan bir simge haline gelmiştir.
Bu zulme ve şiddete kim dur deyecek?

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

El Atası Esedullah Merdanlı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.