DOLAR

32,3607$% 0.17

EURO

34,4602% -0.71

GRAM ALTIN

2.437,27%-0,95

ÇEYREK ALTIN

4.161,00%-0,98

TAM ALTIN

16.610,00%-0,96

a

El Atası Esedullah Merdanlı

El Atası Esedullah Merdanlı kimdir?
Esedullah Merdanlı çoğunlukla İran’ın orta ve güney bölgelerinde yaşayan 5 milyonu aşkın nüfusu olan Kaşkayı Türk Ellerinin en büyük değerlerinden biridir.
O Kaşkayı Türklerinin dilini ölümden kurtaran, araştırmacı yazar ve büyük bir dilcidir.
Aynı zamanda kendisi olağanüstü bir zeka sergileyerek İran’ın türklüğe karşı sert tavırı ve tepkisine rağmen, Kaşkayı Birleşik Türk Elleri’nin siyasi altyapısının Türkçecilikten esinlenen Türkçülük üzerine kurulmasında önemli bir rol almıştır.
Kaşkayı Türklerinin İran tarafından maruz kaldığı ağır asimilasyon baskısı 5 milyonu aşkın bu Türk topluluğunun dilini tamamen silmek üzereyken Esedullah bir güneş gibi bu karanlığa doğmuş oldu ve Yaklaşık 40 yılını Kaşkayı Türk lehçesi,
kültürü folkloru edebiyatı ve tarihi üzerine çalışmaya ayırdı.
Bu yılların sonucu onlarca kitap, sözlük ve makale olmuştur.

kültürü folkloru edebiyatı ve tarihi üzerine çalışmaya ayırdı.
Bu yılların sonucu onlarca kitap, sözlük ve makale olmuştur.
Eserleri ilk yıllarda toplum tarafından çok İkbal görmezken son yıllarda çizdiği düşünce sınırlarının yarattığı coğrafya binlerce
Kaşkayı Türküne vatan olup gerçek Türklüğe varan yolun Kaşkayıyurttaki altyapısını oluşturmuş oldu.
Özellikle son 10 yılda gençlerin ona karşı sergilediği sevgi ve saygı İran yöneticilerinin gözünden kaçmadı ve Devrim muhafızları
tarafından kendisini ve düşüncesini halk nezdinde itibarsızlaştırmak üzere özel bir düşünce kuruluşu devreye girdi.
Hızlıca kendisine PanTürk adı takıldı ve çalışma alanı olabildiğince daraltıldı. Emniyet güçleri devrim muhafızları ve İran’da resmi olarak faaliyet gösteren Pan İranist Partisi tek gelir kaynağı öğretmenlik olan Esedullah’ın karşısına onlarca engel çıkararak ellerinden geldiği kadar araştırmalarını makalelerini ve kitaplarını
yarıda bıraktırmak istediler ancak ağır hastalığına rağmen ömrünün son 10 yılını her gün ortalama12 saat çalışarak İran coğrafyasında yaşayan Türklerin en büyük karşılaştırmalı etimolojik sözlüğünü yazmış oldu.
Bu sözlükte Türkçe
Tacikçe Lorice(Kaşkayıyurtta yaşayan 500 binlik bir topluluk), Arapça ve İngilizce gibi birçok dilden yararlanarak sözcüklerin kökenini açıklamaya çalıştı.
Bütün kültürel çalışmalarının yanı sıra kendine olabildiğince yakın bir
fikirdaşlık halkası oluşturarak Kaşkayı Türklüğünün geleceğini de garanti altına almaya çalıştı.
Böylece kendisi herhangi bir siyasi faaliyete katılmadığına rağmen, Kaşkayı Türk aktivislerin fikir hocası konumuna geldi.
Gerçekleştirdiği projeler yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitaplarindan dolayı Kaşkayı Türkleri kendisine El Atası lakabını verdiler.
Ancak ne yazık ki El Atası’nın onlarca projesi yarım kaldı ve aramızdan ayrıldı.
Tini şad, toprağı Turan kadar bol olsun.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Güney Azerbaycanlı Türk Kadın İsveç’in Avrupa Konseyi’ndeki Temsilcisi Seçildi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.