DOLAR

32,2053$% -0.22

EURO

35,1156% -0.22

GRAM ALTIN

2.498,17%1,32

ÇEYREK ALTIN

4.035,00%1,11

TAM ALTIN

16.166,00%1,11

a

İran’ın Ermenistan Büyükelçisi’nin Karabağ Ve Zengezur Koridoruyla İlgili Skandal Açıklamas

İran’ın Ermenistan Büyükelçisi’nin Karabağ ve Zengezur koridoruyla ilgili skandal açıklaması:

“Karabağ halkının” (!?) haklarının korunması önemlidir.
İran’ın Ermenistan Büyükelçisi Mehdi Sübhani’nin “SivilNet”e verdiği röportajda bu sözleri söyledi;
“Uluslararası hukuk ve BM normlarına göre Ermenistan ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tanıyoruz ancak bu, oradaki halkın haklarının ihlal edilmesi gerektiği anlamına gelmiyor. Karabağ halkının haklarının(işgalcı Ermeniler ve her temsilcisinin güvence altına alınması, haklarını gerçekleştirme fırsatına sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Bu, Azerbaycan dahil hiç kimsenin göz ardı edemeyeceği bir gerçektir.
Karabağ krizi başlayıp Karabağ halkı(işgalci Ermeniler) Ermenistan’a gelince bir grup mülteci Gafan’a yerleşti, gittim onlara neden bölgeyi terk ettiklerini sordum, hayatlarının tehlikede olduğunu söylediler. Başkalarını kendi vatandaşı diyen bir ülke, bu insanların kendilerini güvende hissetmeleri için ve o toprakları terk etmemeleri için koşullar yaratması gerekiyor.
Sübhani, “Karabağ halkı’nın hukuki ve meşru haklarının sağlanmasından yanayız” dedi.
Subhani, Ermenistan’dan geçen yol için “koridor” kelimesinin kullanılmasıyla ilgili olarak kendilerinin (Azerbaycan) bu kelimenin arkasında gizli bir fikri olduğunu söyledi:
“Ermenistan’ın bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini destekliyoruz ve onun uluslararası sınırlarını ihlal eden her şeye karşıyız. Koridor konusuna gelince, uluslararası terminolojide iletişim yolu anlamına geldiğini ancak Ermenistan ile ilgili olduğunda özel bir hukuki anlam taşıdığını belirtmeliyim. Bu kelimeyi tekrarlayanlar onu özel bir anlamda kullanırlar ve düşüncelerini ifadelerinin arkasına gizlerler”.
Büyükelçi, İran’ın ulaşım bağlantılarının onarılmasına karşı olmadığını ancak Ermenistan’ın kontrolü dışındaki yolların varlığını kabul edilemez bulduğunu vurguladı:
“Ermenistan’ın egemenliğini aşan, Ermenistan’ın bağımsızlığını sorgulayan bağlantılar ve kanallara karşıyız. Bizim açımızdan Ermenistan’ın kontrolünde ve egemenliğinde olmayan bir yol kabul edilemez.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İsrailli Bir Hacker Grubu, İran’ın İnternet Altyapısını Hacklediğini İddia Etti

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.