خانه / اخبار / 4 شهریور ؛ سالروز وفات زنده یاد بیژن بهادری کشکولی نقاش زبردست قاشقایی

4 شهریور ؛ سالروز وفات زنده یاد بیژن بهادری کشکولی نقاش زبردست قاشقایی

استاد بیژن بهادری كشكولی متولد ۱۳۰۷ در قاشقایی یورد استان شیراز است. او هنر نقاشی را براساس غریزه شخصی و علاقه شدید ، به طور تجربی آموخته است.

 

زندگی نامه استاد بیژن بهادری کشکولی + 5 اثر مهم

بیژن بهادری کشکولی در ایام كودكی و نوجوانی در بخش عشایری تورکان قاشقایی با سنگ ریزه روی تخته سنگ ها تصویر كبك، باز، شتر و آدم ها را نقش می زد. تمامی موضوعات و تصاویر مورد علاقه او برگرفته از فضای زندگی عشایری است: صحنه های عادی روزمره مثل پشم ریسی، پختن نان، دوشیدن شیر، شكار، جنگ و صلح،عروسی، آشتی، كوچ، یایلاق و قیشلاق، دشت های فراخ، كوهها و بوته زارها، رودخانه ها، چشمه ها و بلوط زارهای شرق و غرب و شمال و جنوب استان شیراز، عرصه تصویرگری این هنرمند بوده است.

بیژن بهادری کشکولی با دقتی حیرت آور و صداقتی مثال زدنی نگاه جستجوگر، تیزبین و دقیق خود را به هرچیز آشنایی خیره كرده، آن را تبدیل به یك اثر صمیمانه و ماندگار كرده است. توجه به نقش و اهمیت حیوانات در زندگی عشایری، از نكات درخور توجه آثار بیژن بهادری كشكولی است. دنیای عشایری ، دنیایی سرشار از رنگ است.

رنگ های شاد و درخشان بیانگر خلوص و سرخوشی زندگی عشایری است كه حاصل رابطه مستقیم آنها با طبیعت و فضای پیرامون است. همه این عوامل موجب شده است كه فضای آثار او، فضایی روشن، سرزنده و سرشار از روح زندگی باشد.

آثار فرش استاد بیژن بهادری کشکولی، تصویر روح زنده و پویای زندگی بخشی عشایری تورکان قاشقایی در استان های جنوب و به خصوص استان شیراز، آداب و رسوم و سنت های زیبای آنهاست. نمایشگاه های متعددی از آثار این نقاش هنرمند، در جغرافیای ایران و بعضی كشورهای دیگر مثل فرانسه، انگلستان، هلند و توركیه برپا شده است.

هم اكنون اغلب خانه های مردم قاشقایی و حتی سایر ملت ها در سراسر جغرافیای ایران، مزین به نقاشی های زیبا و دل انگیز بیژن بهادری كشكولی است.

زنده یاد بيژن بهادری در 4 شهریور 1394 دار فانی را وداع و جامعه هنری قاشقایی را ترک کرد.

 

 

 

 

 

49 Bijan Bahadori Kashkouli(بیژن بهادری کشکولی) ideas | painting, art,  baseball cards

 

در آن سحرگاه چه گذشت؟

 

کلیپی از نقاشی های نقاش بزرگ ایل قشقایی( بیژن بهادری کشکولی)

 

کلیپی از نقاشی های نقاش بزرگ ایل قشقایی( بیژن بهادری کشکولی)

نمایشگاه نقاشی هنرمند قشقایی زینب رستمی در حوزه هنری فارس + عکس | قشقایی  آنلاین

 

بیژن بهادری کشکولی، یگانه نقاش ایل > وب سايت رسمی محمد بهمن بيگی > خبرها

این مطلب را شیر کنید

Check Also

فیروزآباد

فیروزآباد رکورد کشف مواد مخدر را شکست!

 به گزارش بایداق سردار رهام بخش حبیبی اظهار داشت: مأموران انتظامی شهرستان فیروزآباد هنگام کنترل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *