DOLAR

32,2053$% -0.22

EURO

35,1156% -0.22

GRAM ALTIN

2.498,17%1,32

ÇEYREK ALTIN

4.035,00%1,11

TAM ALTIN

16.166,00%1,11

a

10 Nisan, Ünlü Türk Şairi Bulut Karaçorlu’nun Ölüm Yıldönümüdür

Ünlü Türk şair “Bulut Karaçorlu” 1926 yılında, Güney Azerbaycan’ın Marağa şehrinde bulutlu bir günde dünyaya göz açtı.
Bulut 17 yaşında şiir yazmaya başladı ve “Sehend” takma adını kendine seçti. O dönemde Tebriz’de kurulan “Şairler Meclisi”ne genç yaşta girmeyi başardı.
1946 yılında Tahran’a yerleşti ve bir dokuma fabrikasında işçi olarak çalışmaya başladı.  Yıllar süren yoğun çalışmanın ardından bir dokuma fabrikası kurmayı başardı ve ömrünün sonuna kadar bu işte çalıştı.
Sehend, yaptığı çalışmalara ve ticarete rağmen şiirinden, edebiyatından ve halkından asla uzaklaşmadı. şiirleriyle Türk halkına milli bilinci aşılarken, unutulan örf ve adetleri de canlandırmaya çalıştı.
Şiirlerinin ana konusu olarak Dede Korkut ve Oğuzname kitabını seçti ve bu hikâyeleri düzenleyerek “Sazımın Sözü” adında muhteşem eserini yazdı.

Dede Korkut hikâyeleri Türkiye’de Basri Gocul ve Niyazi Genç Osmanoğlu tarafından şiir olarak yazılmış, ancak Azerbaycan ağzıyla sadece Sehend tarafından yazılmıştır.
Sazım’ın Sözü adlı kitabının ilk cildinde Deli Dumrul, Boğaç han ve Kanturalı’nın hikayeleri anlatılırken, ikinci ciltte Karacık Çoban ve Kazan Han’ın evinin yağmalanması, Begin Oğlu Emren ve Tepe Göz’ün hikayeleri anlatılıyor. Bu eser 6460 kdizeden oluşmaktadır.
Sehend, altı öyküyü “Kardeşin Yemini” adlı kitapta topladı ancak zamansız ölümü kitabın yayımlanmasına engel oldu.
Şair, eserlerinde atalarının anılarını, yaşam tarzlarını, gelenek ve göreneklerini günümüz diliyle yeni nesillere aktarmaya ve Türk okuyucularında milli bilinç uyandırmaya çalıştı.
Güney Azerbaycan’da basılan Sazımın Sözü, 1980 yılında Prof. Dr. Dursun Yıldırım tarafından Latin alfabesiyle Ankara’da basılarak Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından yayımlandı.
Bulut Karaçorlu’nun başka tanılmış eserleri “Ferhat”, “Araz”, “Armağan” ve “Şehriyar’a Mektup” adlı şiir toplusudur.
Sehendiye, Muhammet Hüseyin Şehriyar’ın Türkçe yazdığı bir şiirin adıdır. Ünlü Türk şairi Şehriyar, Bulut Karaçorlu’ya olan bağlılığından dolayı bu şiiri yazmış ve Sazımın Sözü adlı kitabından esinlenerek şiire onun anısına Sehendiye adını vermiştir.
Türklerin büyük ve ünlü şairi Bulut Karaçorlu, 10 Nisan 1979’da bulutlu bir günde 53 yaşında vefat etti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Dünyada Benzeri Olmayan Bozkurt Ocağı/ Kurt Ocağı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.