خانه / ایران / ۳۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام روی دست آذربایجان شرقی/ منابع مالی دولتی ته کشیده است!

۳۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام روی دست آذربایجان شرقی/ منابع مالی دولتی ته کشیده است!

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه دولت های قبل ۳۰ هزار میلیارد تومان پروژه ی نیمه تمام روی دست استان گذاشته اند گفت: در صورت تحقق تمام اعتبارات اختصاص یافته هم تکمیل پروژه های یاد شده حدود ۳۰ سال طول خواهد کشید!

داوود بهبودی در گفتگو با خبرنگاران افزود: در ابتدای دولت روحانی میزان پروژه های نیمه تمام کشور ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بوده که از این رقم ۳۰ هزار میلیارد تومان آن در آذربایجان شرقی قرار دارد. وی از ته کشیدن اعتبارات دولتی خبر داد و افزود: متاسفانه فرصت طلایی کشور در دوران اوج درامدهای نفتی دولت های نهم و دهم به هدر رفته است.

بهبودی ادامه داد: طبق آمار کل درامدهای نفتی ایران از محل فروش نفت طی ۱۱۰ سال گذشته ۱۲۰۰ میلیارد دلار بوده که حدود۷۰۰ میلیارد دلار آن در دولت های نهم و دهم بوقوع پیوسته است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه درآمدهای سرشار نفتی در آن دوران به ایجاد زیرساخت اختصاص نیافت گفت: امروز با کاهش درآمدهای نفتی و این بودجه های محدود، نباید انتظار توسعه داشت. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی تصریح کرد: در سالهای اول دولت یازدهم بدلیل نبود نقدینگی راهکار جبران تامین منابع مالی پروژه های عمرانی واگذاری اسناد خزانه به پیمانکاران بود تا هنگام سررسید وصول کنند.

به گفته وی، بر این اساس پیمانکاران نیز می توانستند با کسر ۱۵ درصد ارزش ریالی، اسناد یاد شده را در بورس یا بانک های عامل نقد کرده و امورات خود را بگذرانند. بهبودی در عین حال اظهار داشت: این سیستم نظام پیمانکداری ما را تحت فشار گذاشت چراکه هزینه های روزمره از حقوق و دستمزد تا خرید مواد اولیه به آنها فشار آورده و بسیاری از پروژه های درحال اجرا را زمین گیر کرده است. وی ادامه داد: تا سال گذشته که اوراق می دادیم و عرضه محدود بود مشکلی وجود نداشت اما با افزایش واگذاری اوراق و اشباع شدن بازار، میزان سود این اوراق تا ۲۵ درصد نیز افزایش یافت و عملا به پیمانکاران صرف نکرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی راهکار دیگر تامین منابع مالی پروژه های عمرانی را جذب مشارکت و سرمایه گذاری خواند و افزود: باید اعتراف کرد خیلی دیر به این فکر افتاده ایم. وی با بیان اینکه در سالهای گذشته درآمدهای سرشار نفتی مانع از اتخاذ راهکارهای جدید در تامین منابع مالی پروژه های عمرانی شده است گفت: در سراسر جهان نیز دولت هیچ پروژه ای اجرا نمی کند بلکه با روش های مشارکتی مانند فاینانس و بی او تی پروژه های مورد نیاز را به اجرا می گذارد.

بهبودی با اشاره به نظر کارشناسان اقتصادی که می گویند دیگر قیمت های رویایی نفت دولت های نهم و دهم تکرار نخواهد شد افزود: با توجه به کاهش قیمت نفت طی چهار سال گذشته باید اذعان داشت که گشایش زیادی در اعتبارات عمرانی به وقوع نپیوسته است. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه طی چهارسال گذشته در هیچ کجای کشور پروژه دولتی کلنگ زنی نشده است گفت: در آذربایجان شرقی نیز پروژه های کلانی مانند بزرگراه تبریز-بازرگان و طرح های نیروگاهی بصورت مشارکتی اجرا می شوند.

 

منبع: ستاک

این مطلب را شیر کنید

Check Also

تکرار تاریخ؛رژه سربازان تورک در آزربایجان

سربازان تورک در رژه نظامی جمهوری خلق آزربایجان، اولین جمهوریت شرق در سال 1919 شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن