خانه / بین الملل / یونسکو ساز کمانچه را مشترکا به نام «ایران» و «آذربایجان» ثبت می‌کند

یونسکو ساز کمانچه را مشترکا به نام «ایران» و «آذربایجان» ثبت می‌کند

پس از اعتراض جمهوری آذربایجان به ثبت کمانچه به نام ایران در فهرست میراث ناملموس جهانی به سازمان یونسکو، قرار شده تا این ساز فولکوریک-کلاسیک مشترکا به نام «ایران» و «آذربایجان» ثبت شود.

به گزارش یول‌پرس، فروردین ماه گذشته در رسانه ها اعلام شد که پرونده ساز کمانچه به نام ایران در سایت یونسکو درج شده است تا برای میراث ناملموس سال ۲۰۱۷ مورد بررسی و ثبت قرار گیرد. اما بعد از این اقدام، جمهوری آذربایجان به ثبت کمانچه به نام ایران در فهرست میراث ناملموس جهانی به سازمان یونسکو اعتراض کرد و ثبت این پرونده را با چالش مواجه کرد.

حمیدرضا عاطفی مدیر اجرایی خانه موسیقی ایران درباره آخرین وضعیت این پرونده گفت: اعتراضی که جمهوری آذربایجان کرد موثر واقع شد و یونسکو تصمیم گرفت تا این ساز را مشترکا به نام «ایران» و «آذربایجان» ثبت کند. البته هنکام ثبت مشترک بر اساس حروف الفبا نام کشورها را می‌نویسند که بر این اساس بایستی نام آذربایجان اول نوشته می‌شد که با رایزنی‌های صورت گرفته قرار شده تا نام ایران اول بیاید.

وی درباره ثبت سازهای دیگر موسیقی در یونسکو نیز گفت: در حال حاضر برای عود نیز اقداماتی انجام شده تا ثبت جهانی شود االبته سوریه، عراق و لبنان در خصوص ساز عود مدعی هستند اما ما زودتر اقدام کردیم و پرونده را به یونسکو فرستادیم که در آینده‌ نتیجه آن مشخص می‌شود.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

کلیشه نژادی «تجزیه‌طلبی»

در تحقیقی که چند سال پیش انجام شده است، از اساتیدی که در آمریکا روابط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن