خانه / اخبار / کُندی واکسیناسیون به گردن «خارجی‌ها» افتاد!
سازمان غذا

کُندی واکسیناسیون به گردن «خارجی‌ها» افتاد!

دو واکسن تک‌دوزه روسی و آمریکایی «اسپوتنیک لایت» و «جانسون اند جانسون» مجوز گرفته و وارد چرخه مصرف ایران شده‌اند. رئیس سازمان غذا و دارو هم‌زمان کمپانی‌های تامین‌کننده واکسن را به “خست” متهم کرد.

به گزارش بایداق به  نقل از دویچه وله دو واکسن تک‌دوزه وارد چرخه واکسیناسیون عمومی در ایران شده‌اند؛ یکی روسی و دیگری آمریکایی. «اسپوتنیک لایت» مجوز مصرف اضطراری گرفته و «جانسون اند جانسون» به تایید رسیده است. سازمان غذا و دارو به عنوان بالاترین مرجع قانونی در زمینه ساخت، ثبت و ورود دارو و واکسن، این دو محصول را از نظر گذرانده است.

یک روز قبل از اعلام این سازمان، وبسایت صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه (RDIF) خبر داده بود که واکسن روسی اسپوتنیک لایت از مجموعه فرآورده‌های اسپوتنیک وی، در ایران به ثبت رسیده است.

دکتر محمدرضا شانه‌ساز، رئیس این سازمان گفته است: «واکسن‌های ثبت‌شده در ایران، متنوع و زیاد است. هیچ مساله محرمانه‌ای در این رابطه وجود ندارد و البته دلیلی برای اعلام مکاتبات و مراحل تایید و ثبت یک واکسن در کشور نیز وجود ندارد.»

ایران جزو کشورهایی در دنیاست که واکسیناسیون عمومی در آنها به کندی پیش رفته و تازه‌ترین آمار وزارت بهداشت بیانگر مصون‌سازی کامل حدود ۱۳ میلیون نفر از جمعیت است. واکسن چینی سینوفارم تا کنون عمده‌ترین محصول مورد استفاده بوده است. هنوز میلیون‌ها  نفر دوز نخست را هم دریافت نکرده‌اند. این در حالی است که موعد بازگشایی مدارس نزدیک می‌شود و وزیر بهداشت وعده داده که طی دو هفته دیگر واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال نیز شروع شود.

روند تامین و تزریق واکسن در ایران به تازگی شتاب گرفته و این نتیجه چرخش رهبر جمهوری اسلامی در فرمان ممنوعیت واردات واکسن است. آیت‌الله خامنه‌ای دی ماه ۹۹ در یک سخنرانی، ضمن بی‌اثر دانستن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی، واردات آنها را ممنوع کرد و خواهان تولید داخلی واکسن کرونا شد. او هفت ماه بعد و پس از مرگ ده‌ها هزار بیمار، کرونا را مسئله اول کشور خواند و خواهان واردات در کنار تولید داخلی شد.

با وجود این، رئیس سازمان غذا و دارو، مشکل کمبود واکسن را به دوش شرکت‌های خارجی سازنده واکسن انداخته و به خبرگزاری ایسنا گفته است: «متاسفانه کمپانی‌ها و شرکت‌های خارجی که در تامین واکسن مورد نیاز ایران خست به خرج دادند تا قبل از اینکه تولیدکننده‌های داخلی واکسن، نیاز کشور را برطرف کنند، به اقتصاد خودشان آسیب وارد کردند و نتوانستند موفقیتی در کسب سهمی از بازار واکسن ایران داشته باشند.»

ستاد اجرایی فرمان امام که یکی از دستگاه‌های تحت نظر خامنه‌ی است و وعده کرده بود که تا پایان شهریور ۵۰میلیون دوز واکسن می‌سازد، تنها هشت میلیون دوز روانه بازار کرده و فقط نیمی از این مقدار به وزارت بهداشت رسیده است.

موارد بیشتر در سایت بایداق:

رئیسی: آمار واکسیناسیون در برابر بیماری کرونا ناکافی است

رئیسی: آمار واکسیناسیون در برابر بیماری کرونا ناکافی است

روسیه به واکسن تک دُزی اسپوتنیک مجوز داد - BBC News فارسی

این مطلب را شیر کنید

Check Also

هاشمی: کشورهای همسایه 50 درصد واکسیناسیون زده اند و ما کمتر از 5 درصد!

رئیس شورای شهر تهران با انتقاد از مدیریت واکسیناسیون کرونا در ایران گفت «برخی کشورهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *