خانه / ایران / معیارهای دوگانه برخی فعالین و رسانه‌های مرکز در دو موضوع مشابه
قاراباغ

معیارهای دوگانه برخی فعالین و رسانه‌های مرکز در دو موضوع مشابه

در یک هفته گذشته، رسانه‌ها آذربایجانی و شبکه‌های اجتماعی کابران تُورک ایران، پر از نوشته‌هایی در نقد و مقایسه‌ی واکنش رسانه‌ها، فعالان سیاسی، روزنامه‌نگاران و حتی جمهوری اسلامی به «مقاومت پنجشیر» و «جنگ دوم قاراباغ» است؛ مقایسه واکنش هم‌وطنانشان به دو جنگ، به فاصله یک سال. به چند توئيت  و خبر نمونه نگاه کنیم

Resim

Resim

Resim

Resim

 

تابستان و پاییز سال گذشته آتش جنگ در قاراباغ و در بازداشتگاه‌ها و خیابان‌های ایران شعله‌ور بود. دور اول درگیری روز ۲۲تیرماه ۱۳۹۹ آغاز شد. چهار روز بعد تجمع‌هایی در تهران، تبریز، اورمیه، زنجان، اردبیل، نقده، میانه، مراغه  در اعتراض به سیاست‌های جمهوری اسلامی در قبال جنگ قاراباغ برگزار شد.

روز یک‌شنبه ۶مهر درگیری‌های نظامی در قاراباغ از سر گرفته شد. دو روز بعد اولین تجمع خیابانی در «پارک جیرال» اردبیل و به فاصله دو روز (پنج‌شنبه ۱۰ مهر)، تهران، تبریز، ارومیه، اردبیل، زنجان، مشکین‌شهر، مراغه، مرند، میاندوآب و پارس‌آباد شاهد تجمعات اعتراضی بود.

عصر روز یک‌شنبه ۲۷ مهر بار دیگر تبریز صحنه تجمعات اعتراضی شد. همزمان کمپینی نیز در شبکه‌های اجتماعی با عنوان «#ما_خود_آذربایجانیم» در جریان بود.

تصاویری از کمپین:

Resim

در طول سه ماه (۲۶ تیرماه، ۸ مهر، ۱۰ مهر و ۲۷ مهر) برگزاری تجمعات «حمایت از آزادسازی قره‌باغ»، دست‌کم ۱۸۲ تن در تهران، اردبیل، تبریز، ارومیه، مشکین‌شهر، پارس‌آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان بازداشت شدند.

Resim

در این مدت دست‌کم پنج کودک زیر ۱۸ سال بازداشت شدند. ضرب و شتم «کوثر نعمتی» و «آیلین شیرزادی»، دو کودکی که در تجمع ۲۷ مهر در تبریز بازداشت شدند و بازجویی و شکنجه «فاطمه ابراهیم‌زاده» مادر کوثر، مقابل دیدگان این کودک ۱۳ ساله، از تلخ‌ترین وقایع جنگ جمهوری اسلامی با شهروندانش بود.

و افزایش تصاعدی احضار و بازداشت فعالان مدنی تورک، ضرب و شتم هنگام بازداشت، شکنجه در بازداشتگاه، عدم رسیدگی پزشکی مناسب در زندان، عدم اعطای مرخصی درمانی به زندانیان، ضرب و شتم و بازداشت زنان و کودکان و صدور احکام سنگین حبس، شلاق و تبعید، فقط بخشی از این جنگ بود. 
Resim
Resim
تنها در یکی از دادگاه‌های برگزارشده برای بازداشت‌شدگان این تجمعات، ۱۳ نفر از شهروندان تبریزی شامل دو زن و یازده مرد، مجموعاً به ۱۳ سال زندان و ۷۸۰ ضربه شلاق محکوم شدند.
جنگ دوم قاراباغ ۲۰ آبان پایان یافت؛ اما نه برخورد غیرانسانی جمهوری اسلامی، نه تجزیه‌طلب خطاب شدن توسط رادیو‌زمانه، اتهام مسلح شدن معترضان از سوی «ژیار گل» در BBC، انتشار فیک نیوز توسط شرق، قانون، قم نیوز، سازندگی…و نه نژادپرست خطاب شدن از سوی فعالین داخل و خارج، از حافظه مردم پاک نشد.
مقایسه واکنش جمهوری اسلامی، رسانه‌ها، سازمان‌های حقوق بشری، فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران ایرانی به جنگ دوم قاراباغ و  مقاومت پنجشیر، نه تنها استاندارد دوگانه جمهوری اسلامی در برخورد با شهروندان بلکه بیماری خطرناک دیگرستیزی و گسل‌های موجود در جامعه ایران را به وضوح آشکار می‌کند.
یاداشت از ؛ پرویز یاری 
موارد مشابه در سایت بایداق: 
این مطلب را شیر کنید

Check Also

پیام تبریک اردوغان به‌مناسبت 103 مین سالگرد آزادسازی باکو

اردوغان یاد شهدای (آلپ ارن های) نبرد قاراباغ را گرامی‌ داشت

رئیس‌جمهور تورکیه در نخستین سالگرد آغاز عملیات آزادسازی قاراباغ، یاد شهدای آن را گرامی داشت. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *