خانه / اخبار / طرفدار الاحوازی تیم تراکتور آزربایجان هنگام سفر به تبریز بازداشت شد

طرفدار الاحوازی تیم تراکتور آزربایجان هنگام سفر به تبریز بازداشت شد

احمد هاشمى شهروند عرب الاحوازی تیم تراکتور آزربایجان هنگام سفر به تبریز بازداشت و به زندان اوین تهران منتقل شده است.

پیشتر منابع حقوق بشری عرب الاحوازی نوشته بودند: «احمد هاشمى معروف به مودی اهل شهر خفاجيه (سوسنگرد)، از طرفداران تيم هاى فولاد و تراكتور در ۸ مردادماه ۱۴۰۰، هنگام سفر به تبريز در فرودگاه تهران تماس هاى او با دوستان و خانواده قطع مى شود.»

 

نزديكان اين شهروند عرب هم از احتمال بازداشت او خبر داده بودند. آنها تاکید کرده اند «احمد هاشمى بجز علاقه به فوتبال هيچگونه فعاليتهاى سياسى نداشته است.»

 

عرب های الاحواز روبط بسیار نزدیک و برادرانه ای با تورک های آزربایجان دارند. در جریان دیدار تیم های الاحواز و تراکتور آزربایجان هواداران تورک و عرب، بارها این برادری را به نمایش گذاشته اند.

 

در اردیبهشت‌ماه ۹۸، در جریان دیدار تیم های تراکتور آزربایجان و فولاد الاحواز، هواداران عرب با در دست گرفتن پرچم های تراکتور و فولاد، شعارهایی در حمایت اتحاد و همبستگی ملت‌های تحت ستم تورک و عرب سر داده بودند.

 

در این دیدار، هواداران عرب پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آن به عربی نوشته شده بود «تورک های آزربایجان برادران ما هستند». هواداران عرب پیش از بازی نیز صمیمانه از هواداران تراکتور میزبانی کرده بودند.

 

در آذرماه ۹۸، نیز  در جریان دیدار دو تیم در ورزشگاه سهند تبریز، هزاران هوادار تورک آزربایجانی با سردادن شعار «اهلا و سهلا يا اخی، الاحواز يالعربی» به عربهای الاحواز خوشامد گفته و اتحاد باشکوه ملل تحت ستم در ایران را به نمایش گذاشته بودند.

 

عرب ها از بزرگترین گروههای ائتنیکی در ایران هستند. بزرگترین ذخایر نفتی و گازی و منابع آبی کشور در الاحواز(خوزستان) قرار دارد که موطن عرب هاست اما در نتیجه سیاست های تبعیض آمیز حکومت ایران، عرب های این منطقه در فقر و محرومیت شدید بسر می برند و به دلیل انتقال آب الاحواز به مناطق فارس نشین مرکز کشور، این منطقه با بحران شدید بی آبی و نابودی کامل روبرو شده است.

 

علاوه بر تبعیض های سیاسی-اقتصادی، در ایران عرب ها نیز مانند تورک ها به شکل سیستماتیک مورد تحقیر و توهین های نژادپرستانه فارس ها قرار می گیرند.

 

ملت آزربایجان جنوبی روز شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ در حمایت از ملت تحت ستم الاحواز و در اعتراض به تبعیض ها، فقر، بیکاری و تاراج ثروت های ملی آزربایجان توسط حکومت نژادپرست و تورک ستیز ایران دست به تظاهرات زدند. ماموران امنیتی ایران این تجمع مسالمت آمیز را به خشونت کشاندند و شمار زیادی از شهروندان آزربایجانی را بازداشت کردند.

 

 

 

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *