خانه / ایران / سالروز تاسیس رصدخانه کهن مراغه

سالروز تاسیس رصدخانه کهن مراغه

امروز  ۱۶ اردیبهشت‌ماه، مصادف با «روز مراغه و سالروز تاسیس رصدخانه کهن شهر مراغه، شهر گنبدهای آجری، پایتخت نجوم می‌باشد.

گفتنی است؛ رصدخانه مراغه در زمان هلاکوخان و با حمایت مادی معنوی وی، ساخته شد و باتوجه به آزادی مذهبی‌ای که از طرف حاکمان مغول وجود داشت، کارکنان آن را، اقوام مختلف بدون در نظر گرفتن مذهب و دین آن‌ها تشکیل می‌داد.

رصدخانه تاریخی مراغه ۸۰۰ سال پیش ساخته شد و از آن به عنوان «اولین دانشگاه جهان اسلام» یاد می‌شود. این رصدخانه از چین تا شام دانشمندان بزرگی همچون رزی دمشقی و فومنجی چینی را به خودش دیده است.

به اعتقاد کارشناسان نوآوری‌های جدید علمی به برکت وجود این رصد خانه در مراغه صورت گرفته است، که از میان آن‌ها می‌توان به دقیق کردن ساعت خورشیدی، جدول ساعی، کشف علت رنگین کمان و بیش از۵۰ مورد کشفیات جدید علمی، هندسی و ریاضی اشاره کرد.

سال‌های گذشته طرح‌های زیادی برای احیای این رصدخانه در نظر گرفته شده است که از میان آن‌ها می‌توان به اجرای پوشش، نصب پلانتاریوم و ایجاد امکانات رفاهی تفریحی اشاره کرد که طرح آن‌ها تصویب و عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شده، ولی همگی نیمه تمام رها شده اند.

در شهرستان مراغه نزدیک به ۵۰۰ اثر تاریخی و طبیعی شناسایی شده که از این تعداد ۳۰۰ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. مراغه دومین شهر بزرگ استان آذربایجان شرقی در کنار رودخانهٔ صوفی‌چای در دامنهٔ جنوبی کوه سهند و در ۱۳۵ کیلومتری جنوب مرکز استان واقع شده‌است.

مراغه که به باغ شهر ایران و پایتخت نجوم ایران شهرت دارد جزو ده شهر تاریخی ایران می‌باشد. مراغه همچنین دومین کهن شهر آذربایجان بعد از اورمیه می‌باشد این شهر از دوران قبل از اسلام ‌آباد بوده‌است.

این شهر زمانی که پایتخت سلسله‌های متعدد محلی از جمله احمدیلیان و اتابکان آذربایجان بوده‌است و در نهایت مرکز حکومت ایلخانی قرار داده شد.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن