خانه / ایران / تخریب نقوش ۱۲ هزار ساله قوشاداش ورزقان توسط معدنکاران مس سونگون

تخریب نقوش ۱۲ هزار ساله قوشاداش ورزقان توسط معدنکاران مس سونگون

معدنکاران مس سونگون در حال پیشروی به  محدوده نقوش تاریخی صخره ای قوشاداش ورزقان هستند و این آثار ۱۲ هزار ساله آذربایجان را با تخریبات جدی مواجه کرده اند.

به گزارش «وبسایت خبری تحلیلی _ بایداق » دکتر توحید ملک زاده با انتشار مطلبی در کانال تلگرامی‌اش درباره تخریب قریب الوقوع این نقوش هشدار داد و خواستار مداخله دوستداران تاریخ و فرهنگ آذربایجان برای نجات این آثار ارزشمند شد.

این استاد دانشگاه نوشت: «متاسفانه اخبار بسیار بدی از منطقه می رسد که معدن مس سونگون در حال پیشروی به کوه حاوی نقوش صخره ایست و اگر دوستداران تاریخ و فرهنگ آذربایجان نجنبند شاید دیگر کسی اثری از این کوه را نبیند چه همگی پودر شده به کارخانه تولید مس تحویل داده خواهد شد و یا در اثر شدت انفجار دینامیتهای معدن نابود خواهد شد.»

دکتر  ملک زاده افزود: «کسانی که منطقه قوبوستان باکو را دیده اند می دانند دولت آذربایجان برای تبلیغ و شناساندن این آثار که همانندی با آثار ورزقان دارد چه امکاناتی براه انداخته است. آیا همان موسسه معدن مس ورزقان با بودجه صدها میلیاردیش نمی تواند اثری باستانی را حفظ کند؟ و یا اینکه دستهایی در کار است تا این آثار نابود شوند.»

او تاکید کرد: «بر نهادهای غیر دولتی و فرهیختگان آذربایجانی است تا با فشار بر مسولین استان آذربایجان شرقی مانع تخریب این میراث باستانی ملی شوند.»

نقوش صخره ای قوشاداش ورزقان با شماره ۱۷۵۱۵ در تاریخ ۶/۱۲/۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اما مانند سایر آثار تاریخی آذربایجان مورد بی مهری و بی توجهی مسئولان ایران قرار گرفته است. این اثر ارزشمند در نزدیکی معدن مس سونگون واقع شده است.

زبان رمزگونه این نقوش که شاهکار ۱۲ هزار ساله ترکان آذربایجان است در قالب نقاشی هایی از بزکوهی، مراسم رقص انسان، آثار طبیعت و آثار سمبولیک حک شده اند. با بررسی و مطالعه این آثار می توان ایده ها و افکار انسانهای باستانی آذربایجان را رمزگشایی کرد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

تکرار تاریخ؛رژه سربازان تورک در آزربایجان

سربازان تورک در رژه نظامی جمهوری خلق آزربایجان، اولین جمهوریت شرق در سال 1919 شرکت …

6 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن