خانه / ایران / تخت قاراچای؛ باغی زیبا به نام شجاع ترین طایفه تورکان قاشقایی ( قاراچایلی) در استان شیراز

تخت قاراچای؛ باغی زیبا به نام شجاع ترین طایفه تورکان قاشقایی ( قاراچایلی) در استان شیراز

یکی از آثار تاریخی باشکوه تورکان که در شیراز قرار دارد، باغ تخت تورکی یا به عبارتی تخت قاراچای شیراز است. این باغ نشان دهنده ی یکی از کهن ترین هنرهای تورکان یعنی باغ آرایی است که به سختی در دوره های کنونی، تکرار آن ممکن است. این باغ به دلیل این که توسط حکومت اتابکان تورک قاراچایلی (قراچه ای ) در سال 480 هجری قمری بنا شده است به این نام قرار گرفته است. این باغ در دامنه کوه باکویی ( باباکوهی) شیراز قرار دارد. کوهی که به نام علی ابوعبدالله ابن باکویی شاعر و دانشمند تورک است. باغ قاراچای به ‌وسیلهٔ «اتابکان قاراچایلی » که اجداد طایفه قاراچایلی از تورکان قاشقایی است، ساخته شد و در قرون بعدی توسط دولت قاجار در ممالک محروسه قاجار گسترش داده شد و عمارت جدیدی به آن اضافه شد که تخت «قاجار» نام گرفت.
امروز طایفه قاراچایلی که در کتب تاجیکی ( فارسی) به شکل قراچه ای نوشته میشود،‌ یکی از 7 طایفه اصلی تورکان قاشقایی است. این طایفه دارای 35 تیره است. تاریخ این طایفه سرشار از فتح وافتخار است، این طایفه هم اکنون نیز در بین تورکان قاشقایی به شجاعت و جسارت معروف است. در تاریخ این طایفه جواب به گوش های حق ناپذیر همیشه صدای رسای گلوله و تیغ برنده شمشیر بوده است. قاراچایلی ها هیچ وقت و هیچ وقت زیر بار زور نرفته اند. از استان شیراز تا استان اصفهان کوه و کمری نیست که از حماسه سرایی این طایفه نگوئيد. مناطق مختلف «پادنا»، کیفته قاراچایلی ، قارا یئر، دیلی، مورک، خینه، بارند و… در استان اصفهان تا استان شیراز و بوشهر همه و همه از حماسه های این طایفه می گوئيد.
نام تیره های این طایفه :
خان احمدلی، توس، ولدان،‌ قورد، رکه، قاراقیرلی ، دده قایی ( ددکه ای) ، جیللی، مال احمدلی، کئردلی، کرم ابداللی، یاخچی ابداللی، گرمسیرلی، کله لی، پیرالی، صمیملی، کچلر، کریملی، چاردونگه، اولاد، بارپازلی، کله پزلی، چاربنیچه، مرکزی، جیرانلی، دیلگانلی، شیروانلی، باصری، چککی، اولاد قاسیم، زرگر

این مطلب را شیر کنید

Check Also

پر هوادراترین تیم لیگ یک از سکوت درآمد

تیم فوتبال قاشقایی شیراز که این هفته ها بحث فروش امتیازش داغ بود و هر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *