خانه / اجتماعی / تبعیض بر علیه قاشقایی به مغز استخوان رسیده است.

تبعیض بر علیه قاشقایی به مغز استخوان رسیده است.

در استان های قاشقایی نشین تبعیض و بی عدالتی بیش از هر واقعیتی دیگر موج میزند که بیشتر از همه دود آن به چشم قاشقایی های گچساران و خوزستان می رود.
شاید ایران و تاریخ ایران چنین تبیعضی که امروز بر علیه قاشقایی ها در این مناطق می شود نه دیده است و نخواهد دید. تبیعضی که روز به روز قاشقایی ها را گوشه نشین و سر به زیر و دیگران را مغرور و مدعی میکند. غروری که در نگاه تبیعض گران نیز موج میزند. سالهاست که با خودمحوری ها خارج از قانون و یکطرفه بر بدن نحیف قاشقایی که روزگاری حافظ اصلی مرزهای جنوب این جغرافیا بوده است حکم می رانند. و نتیجه حکمیت این تفکرات نژادی و خودشیفته وخود محور چیزی جز فقر ومحرومیت، بیکاری و تبعیض خانمان سوز بر علیه قاشقایی نداشته است.
گچساران، همان قوچ کوراوغلو که تفکرات تبیغض گرایانه نام تورکی آن را برنتابیدند و در سال 1316 با نامه رسمی وزارت اوقاف نام آن به گچساران تغییر یافت.
حال گچسارانی که بام نفتی ایران است و یک سوم نفت کشور را دارد و قلب تپنده نفتی ایران را یدک میکشد، باید بودجه ها و پول های هنگفت از صادرات نفتش برای عمران وابادی همه ی مردمش خرج شود. نه فقط غیر قاشقایی اش!!
قاشقایی های استان کهگیلویه و بویراحمد و استان خوزستان با درصد بالایی قاشقایی کاملا و کاملا به هیچ انگاشته میشوند. در این شهرها حتی کارگری و نگهبانی های ساده را هم از قاشقایی ها گرفته و آن ها را از این شهرها و سرزمین خود رانده اند . حتی از واگذاری شغل کارگری و نگهبانی به قاشقایی های بومی خودداری می نمایند.از استخدام و بکار گیری افراد بومی قاشقایی در مناطق نفت و گاز خیز، که روزی قاشقایی فرزندان دلیرش را قربانی حفظ آن در برابر استعمار گران کرد در شرکتهای تابع شرکت نفت و گاز و پیمانکاران منطقه خوداری می‌کنند. بالاترین درصد آمار بیکاری منطقه متعلق،به مناطق قشقایی نشین شهرستان گچساران که جز مناطق استخراج و تولید بیش از دو سوم نفت و گاز کل کشور است،میباشد. سهم مردم بومی قاشقایی فقط دود و گرد و خاک و آلودگی شیمیایی و بیماری های ریوی و تنفسی و سرطان واز نفت و گاز است. در تهیه گزارش از چند قاشقایی ، گزارش و نمونه های تلخ از تبیعض بر علیه قاشقایی ها را بدست آوردیم.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

مسئولان ایران با وعده وام خرید خانه «یک میلیارد تومانی» جوانان را سرکار گذاشته‌اند

وام یک میلیاردی مسکن، یک سرکاری است

طی رزوهای گذشته، مدیرعامل بانک مسکن خبر داد که «سقف وام به یک میلیارد تومان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *