خانه / اخبار / بورسا پایتخت فرهنگی جهان تورک در سال 2022 شد
بایداق بورسا

بورسا پایتخت فرهنگی جهان تورک در سال 2022 شد

به گزارش بایداق بورسای تورکیه در نشست سالانه سازمان بین‌المللی فرهنگ ترکی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان تورک در سال 2022 میلادی انتخاب شد.

بورسای تورکیه در سی و هشتمین نشست سالانه سازمان بین‌المللی فرهنگ ترکی «TÜRKSOY» که در شهر خیوه ازبکستان برگزار شده‌است، به عنوان پایتخت فرهنگی جهان تورک سال 2022 میلادی انتخاب شد.

محمت نوری ارسوی، وزیر گردشگری تورکیه طی سخنانی در این نشست ضمن پیشنهاد اعلام بورسا به عنوان پایتخت فرهنگی جهان تورک گفت: «استان بورسا که سال‌ها پایتخت امپراتوری عثمانی بود، با جاذبه‌های تاریخی، توریستی و با هنر معماری شگرف و شکوه خود هر بیننده‌ای را مسحور می‌سازد. بنابرین انتخاب شهر بورسا به عنوان پایتخت فرهنگی جهان تورک به حمایت شما نیاز دارد. امیدوارم بورسا نیز در میان شهرهای خیوه، اسکی‌شهیر و کاستامونو که قبلا پایتخت فرهنگی جهان تورک اعلام شده بودند، قرار گیرد.»

در این راستا شرکت کنندگان در نشست مذکور با پذیرفتن پیشنهاد مورد مطرح تصمیم گرفتند تا شهر بورسا را به عنوان پایتخت فرهنگی جهان تورک برای سال 2022 اعلام کنند.

بر اساس تصمیمات دیگر که در این نشست گرفته شده‌است، سال 2022 میلادی به نام سال بزرگداشت توکتوبولوت عبدمومونُوف، نویسنده برجسته قرقیزستان که سال آینده یکصدمین سالگرد تولد وی است، فکرت امیروف آهنگساز برجسته جمهوری آذربایجان و سلیمان چلبی، متصوف تورک که سال 2022 میلادی ششصدمین سالگرد درگذشت وی است، اعلام شد.

موارد بیشتر در سایت بایداق:

روز جهانی جوامع بومی؛ 476 میلیون بومی در 90 کشور جهان زندگی می‌کنند

اظهارات تحریک‌آمیز درباره تخریب بزرگ‌ترین مسجد اهل سنت ایران

Bursa Travel Guide | Bursa Tourism - KAYAK

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *