خانه / ایران / ایران خبر سرنگونی پهپاد را تکذیب کرد

ایران خبر سرنگونی پهپاد را تکذیب کرد

جمهوری اسلامی گزارش حاکی از سرنگونی یک پهپاد ایران توسط دفاع ضدهوایی یک شناور آمریکایی در نزدیکی تنگه هرمز را تکذیب کرده است.

روز جمعه، ٢٨ تیر (١٩ ژوئیه)، رسانه‌های ایران اظهارات سرتیپ پاسدار ابوالفضل شکارچی، “سخنگوی ارشد” نیروهای مسلح جمهوری اسلامی را منتشر کردند که گفته است: “بر خلاف ادعای واهی و برخاسته از توهم ترامپ، تمامی پهپادهای متعلق به جمهوری ا سلامی ایران در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز از جمله پهپاد مورد نظر رئیس جمهور آمریکا پس از انجام ماموریت شناسایی و کنترل برنامه‌ریزی شده به سلامت به پایگاه‌های خود بازگشته‌اند.”

سخنگوی نیروهای مسلح گفته است که “هیچگونه گزارشی دال بر مقابله عملیاتی ناو یو‌اس‌اس باکسر گزارش نشده است.”

به گفته سرتیپ شکارچی “اینگونه اظهارات بی‌پایه رئیس جمهور آمریکا را در راستای ایجاد التهاب و ناامن سازی منطقه مهم خلیج فارس و آب‌راه استراتژیک تنگه هرمز است.” او افزوده است که “نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران همواره با هوشیاری کامل و بر طبق موازین بین‌المللی، ماموریت قانونی حراست، کنترل و مراقبت از امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز را وظیفه قانونی خود می‌دانند.”

باکسرحق 

شامگاه گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که یک پهپاد ایرانی به حدود یکهزار یاردی (حدود یک کیلومتری) یک ناو نیروی دریایی ایالات متحده نزدیک شده بود که پس از نادیده گرفتن اخطار برای دورشدن از محل، توسط آتشبار این ناو سرنگون شد. وی گفت که حضور این پهاد در چنین فاصله‌ای ایمنی ناو و سرنشینان آن را به مخاطره انداخته بود.

آقای ترامپ با متهم کردن ایران به ناامن کردن آب‌های بین‌المللی، هشدار داد که “ایالات متحده حق دفاع از نیروها، تاسیسات و منافعش را برای خودش محفوظ می‌داند. ما از همه کشورها می‌خواهیم که تلاش های ایران برای اختلال در آزادی دریانوردی و تجارت جهانی را محکوم کنند. من همچنین از کشورهای دیگر می خواهم که از کشتی‌های خودشان که از تنگه هرمز عبور می کنند محافظت و در آینده با ما همکاری کنند.”

در پی اظهارات رئیس جمهوری آمریکا، جاناتان هافمن، سخنگوی ارشد پنتاگون – وزارت دفاع آمریکا – خبر سرنگونی این پهپاد را تایید کرد. وی گفت: “روز پنجشنبه حدود ساعت 10 بامداد به وقتی محلی، ناو آبی-خاکی باکسر در مسیر ورودی تنگه هرمز در آب‌های بین‌المللی قرار داشت که یک سیستم هوایی بدون سرنشین بال ثابت [پهپاد] به ناو باکسر نزدیک شد و در محدوده تهدید آمیز قرار گرفت. این کشتی به منظور حفظ اامنیت کشتی و سرنشینان آن علیه این پهپاد عملیاتی انجام داد.”

شامگاه گذشته و در پی انتشار اظهارات مقامات آمریکایی، جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی که در نیویورک است، به خبرنگاران گفت که اطلاعی در این مورد دریافت نکرده و باید منتظر اطلاعیه منابع نظامی جمهوری اسلامی بود.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

رئيس جمهور اردوغان به باکو رسید

اردوغان به همراه همسرش امینه اردوغان برای حضور در جشن پیروزی های ارتش آزربایجان وارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن