خانه / اجتماعی / اکران آنلاین فیلم ترکی طرلان آغاز شد
ترلان / طرلان

اکران آنلاین فیلم ترکی طرلان آغاز شد

اکران آنلاین فیلم تورکی طرلان محصول سینمای مستقل آذربایجان جنوبی آغاز شد.

طرلان به همت هنرمندان آزربایجان جنوبی و به زبان تورکی تولید شده و با زیرنویس فارسی و انگلیسی در بازار ارایه شده است. نویسنده و کارگردان این فیلم محمد حسینی و تهیه کننده آن اتابک نادری است.

در خلاصه داستان فیلم آمده است: «پسر بچه‌ای به نام طرلان که بخاطر تجربیات چوپانی خود، زمان حمله و مسیر گذر گرگ‌ها را می‌داند و وقتی این‌ها را روستاییان می‌گوید اهالی ده او را آدمی برتر می‌خوانند و از او انتظار معجزه دارند ولی او»

مخاطبان در حمایت از سینمای مستقل آزربایجان جنوبی می توانند این فیلم را از سایت هاشور تماشا کنند. www.hashure.com

این کارگردان اردبیلی چندی پیش ضمن انتقاد از بی توجهی مسئولان ایران به سینمای تورکی گفت: «سینمای تورکی قابلیت های فراوانی دارد که تاکنون به آن توجه کمتری شده است. با توجه به بازار بسیار مناسب سینمای تورکی در ایران و کشورهای همسایه تورک زبان، نیاز است که متولیان سینمای کشور توجه ویژه ای به این امر داشته باشند ولی متاسفانه تا امروز این امر میسر نشده است و همچنان شاهد تنگ نظری هایی در این حوزه هستیم.»

محمد حسینی افزود: «اما علی رغم ناملایمتی های موجود، دوستان کارگردان در شهرهای تورک زبان، این راه را شروع کرده اند و انتظاری که از تهیه کنندگان و سرمایه گذاران می رود این است که به سینمای تورکی توجه بیشتری داشته باشند و من هم این اطمینان را به این عزیزان می دهم که سرمایه های آن ها در مسیر درستی هزینه می شود و یقینا سود هم خواهند کرد.»

 

با رشد خودآگاهی ملی میان تورک‌های آزربایجان جنوبی، در سال های اخیر شمار فیلم ها و تئاترهای تورکی تولید شده در آزربایجان جنوبی افزایش یافته و علیرغم کارشنکی ها و عدم حمایت مسئولان ایران، هر روز آثار جدید تورکی در آزربایجان جنوبی تولید می شود.

بسیاری از این آثار تورکی، جوایز ارزنده ای را نیز در جشنواره های داخلی و خارجی کسب کرده اند و به دلیل استقبال گسترده مخاطبان تورک، در بسیاری از شهرها نمایش این آثار چندین بار تمدید شده است.

موارد مشابه در سایت بایداق: 

فیلم داستانی مرگ دریاچه اورمیه در جشنواره فیلم ترکیه

پان‌فارسیسم تاب محبوبیت فیلم تورکی «کؤمور» را نیاورد

دوبله ترکی انیمیشن «خوخانلار کمپانی‌سی»

 

فیلم سینمایی "طرلان" در اردبیل کلید خورد

این مطلب را شیر کنید

Check Also

میری: زبان‌هایی همچون ترکی و کردی هم ملی هستند

چاپ دوم کتاب «زبان مادری در گفتمان علوم اجتماعی» همچنان با کشمکش‌های بسیاری همراه است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *