خانه / ایران / افغانستان کشته شدن سه مهاجر افغان در یزد را پیگیری می‌کند

افغانستان کشته شدن سه مهاجر افغان در یزد را پیگیری می‌کند

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  روز چهارشنبه ۱۴ خرداد یک خودروی حامل مهاجران غیرقانونی که  تحت تعقیب پلیس یزد بود و ماموران برای متوقف کردنش به سمت آن تیراندازی کرده بودند دچار آتش‌سوزی شد و چند سرنشین آن کشته و مجروح شدند.

احمد ترحمی بهابادی، معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد به خبرگزاری ایرنا گفته با توجه به دریافت اطلاعات موثق مبنی بر حرکت چند خودروی حامل مهاجران غیرقانونی و مواد مخدر از شهرستان انار به سمت استان یزد، ماموران انتظامی شهرستان مهریز کنترل مسیر عبور این خودروها را تشدید کردند.

او می‌گوید در جریان این عملیات سه خودرو متوقف شدند و دو خودرو فرار کردند و ماموران پس از بی‌توجهی راننده به اخطارها و شلیک تیرهوایی برای متوقف کردن آن لاستیک خودرو را هدف گرفتند.

تکذیب سوختن خودرو به خاطر تیراندازی

معاون استاندار یزد با تکذیب خبرهایی که علت سوختن خودرو را تیراندازی پلیس عنوان کرده‌اند به ایرنا گفت: «بر اساس گفته شاهدان عینی و مستندات موجود، آتش سوزی خودرو هشت کیلومتر بعد از اصابت گلوله با لاستیک و به دلیل سرعت بالا و برخورد شدید با گارد و جرقه‌های ناشی از حرکت خودرو بر روی رینگ حادث شده و هیچ ارتباطی با شلیک گلوله نداشته است

بازتاب گسترده خبر این حادثه در رسانه‌ها و فضای مجازی، از جمله به دلیل تکرار حوادث مشابه در هفته‌های اخیر است. خبرگزاری مهر ۱۷ خرداد در گزارشی زیر عنوان “قاچاق انسان همچنان قربانی می‌گیرد” به حوادثی نظیر “واژگونی خودروی سواری با ۱۵ تبعه خارجی غیرمجاز، تصادف خودروی حامل ۹ تبعه غیرمجاز افغانستانی، فوت ۵ تبعه غیرمجاز بر اثر تصادف در محور یزد به نائین و ده‌ها مورد مشابه دیگر” اشاره می‌کند.

حساسیت نسبت به این گونه حوادث پس از انتشار خبر بدرفتاری مرزبانان ایرانی با شماری از مهاجران غیر قانونی افغان در مرز مشترک دو کشور و غرق شدن چند نفر از آنها در رودخانه هریرود در اردیبهشت ماه افزایش یافته است.

عباسعلی بهدانی‌فرد، فرمانده انتظامی استان یزد می‌گوید روزانه حدود ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو از جاده‌های استان یزد از جنوب به شمال و شرق و غرب کشور و بالعکس تردد می‌کند و جاده‌های شهرستان مهریز از ترافیک نسبتا بالایی برخوردار است و تردد قاچاق‌چیان اتباع غیرمجاز در محورهای استان تا کنون باعث وقوع چندین مورد تصادف منجر به فوت شده است.

مرگ سه مهاجر در صندوق عقب خودرو

بهدانی‌فرد درباره حادثه روز چهارشنبه به ایرنا گفت: «در این حادثه سه نفر از اتباع غیر مجاز که در صندوق عقب بودند بر اثر آتش‌سوزی در دم فوت کرده و هشت نفر نیز به بیمارستان منتقل می‌شوند که از این تعداد چهار نفر به صورت سرپایی درمان و از بیمارستان ترخیص شدند، همچنین راننده خودرو به همراه چند نفر از اتباع متواری شدند که دستگیری آنها در دستور کار پلیس قرار گرفت

وزارت خارجه افغانستان ۱۶ خرداد در رشته توئیتی به کشته و مجروح شدن چند شهروند این کشور در یزد واکنش داد و نوشت این موضوع با جدیت پیگیری می‌شود و سفیر کابل در تهران مامور شده با حضور در محل حادثه و در تماس با ماموران ایرانی ماجرا را از نزدیک دنبال کند.

سفارت افغانستان در تهران پیشتر اعلام کرده بود سرنشینان خودروی حادثه دیده یک شهروند پاکستان و ۱۳ شهروند افغانستان بوده‌اند که سه نفرشان کشته و چهار نفر دیگر در بیمارستان بستری هستند.

در بیانیه وزارت خارجه افغانستان حادثه سوختن خودروی حامل مهاجران در استان یزد “حادثه ترافیکی” عنوان و تاکید می‌شود این وزارت‌خانه برای دریافت “معلومات درست و دقیق از چگونگی وقوع  این حادثه” با مسئولان ایرانی در تماس است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

سه روزنامه نگار تورکمن به دادگاه انقلاب گنبد احضار شدند

دادگاه انقلاب شهر گنبد استان گلستان (تورکمن صحرا) رسیدگی به اتهامات «آنه محمد بیات، امان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن