خانه / اخبار / اعتراض مردم و سرمایه‌گذاران میاندوآب به تجزیه شتابزده این شهرستان توسط مسئولان ایران

اعتراض مردم و سرمایه‌گذاران میاندوآب به تجزیه شتابزده این شهرستان توسط مسئولان ایران

تجزیه قوشاچای سبب شده «شهرک صنعتی قوشاچای، کارخانه جدید الاحداث آسفالت شهرداری، پتروشیمی قوشاچای، کارخانه آرد و الکل سازی» از محدود این شهر خارج شود که این موضوع اعتراضات زیادی در میان سرمایه‌گذاران برانگیخته است.

این موضوع علاوه بر اعتراض سرمایه گذاران، موجبات نگرانی و اعتراض مردم شهرستان قوشاچای شده، چرا که آنان حاضر به از دست دادن بدنه اصلی صنعت شهرستان خود نیستند.

پیشتر دلسوزان آذربایجان هشدار داده بودند تجزیه شهرستان قوشاچای به سه بخش، با هدف ایجاد اختلاف و شکاف بین مردم این منطقه و در مرحله بعد تقسیم آزربایجان غربی به دو بخش و ایجاد استان کُردی در غرب آزربایجان صورت می گیرد. اما مسئولان ایران ادعا می کردند این کار موجب «توسعه و پیشرفت» این منطقه خواهد شد.

لازم به ذکر است، در آخرین روزهای عمر دولت حسن روحانی و آخرین روزهای مدیریت آزربایجان غربی بدست «محمدمهدی شهریاری» استاندار هوادار گرووهای تروریستی کُردی،مسئولان ایران بصورتی شتاب زده شهرستان بزرگ قوشاچای را به سه شهرستان «قوشاچای»، «چهاربرج» و «باروق» تقسیم کردند.

روز پنجشنبه ۷ مردادماه ۱۴۰۰ نیز با حضور سردار «مهدی عیسی زاده» از فرماندهان سپاه پاسداران ایران و به ظاهر نماینده قوشاچای در مجلس، «محمدمهدی شهریاری» استاندار هوادار گروههای تروریستی کُردی و «حسینعلی امیری» معاون پارلمانی رئیس جمهور ایران، فرمانداری شهرستانهای باروق و چهاربرج افتتاح شد و این دو شهر رسما از قوشاچای تجزیه شدند.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور ایران که خود از اهالی کرمانشاه است، از تلاش های «شهریاری» بابت شهرستان کردن چهاربرج و باروق تشکر کرد و گفت: در ماه‌های پایانی دولت روحانی، «دولت توانست ارتقاء بخش چهاربرج به شهرستان را تصویب کند در حالی که موضوع تقسیمات کشوری موضوعی پیچیده، چندبعدی و چند جانبه است.»

استاندار هوادار جریانات تروریستی کُردی نیز مخالفان این طرح را به «آنسوی مرز» مرتبط دانست.

اما سردار عیسی زاده پس از تجزیه شهرستان قدرتمند قوشاچای(قوشاچای) به سه شهرستان کوچک و ضعیف، علنا به طرح تجزیه آزربایجان در آینده اعتراف کرد و گفت: «من که توانستم به قول مخالفان این روستا را شهرستان کنم حتما خواهم توانست ادامه این کار را هم تمام کنم» که منظور وی استان کردن شهرهای جنوبی غرب آزربایجان و تجزیه آنها از آزربایجان غربی است.

شهرستان قوشاچای پس از اورمیه و خوی سومین شهرستان پرجمعیت آزربایجان غربی بود اما با این طرح خائنانه حکومت ایران، این شهرستان بزرگ آزربایجان به سه قسمت تجزیه شد و به یکی از کوچکترین شهرستانهای استان بدل شد.

قوشاچای قهرمان در طول تاریخ، قلعه تسخیر ناپذیر تورکان بوده و همواره دژ مستحکمی در برابر اهداف توسعه طلبانه گروههای تروریستی کُردی بوده است. به همین دلیل حکومت ایران آنرا به نفع شهرهای کُردنشین مهاباد و بوکان تقسیم کرد و قدرت قوشاچای را درهم شکست.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *