خانه / ایران / ژاپن خواهان پایبندی ایران به برجام شد

ژاپن خواهان پایبندی ایران به برجام شد

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »‌  یاسوتوشی نیشیمورا، معاون رئیس وزرای کابینه ژاپن امروز در یک نشست خبری در توکیو با ابراز نگرانی از اقدام ایران در کاستن تعهدات خود در توافق هسته‌ای(برجام)، از تهران خواست تا به آن پایبند باشد.

به گزارش خبرگزاری «کیودو Kyodo» وی تصریح کرد: ژاپن با همکاری کشورهای دیگر همچنان در تسهیل تنش‌ها و ثبات‌بخشی به اوضاع خاورمیانه ایفای نقش می‌کند. ما معتقدیم که این موضوع باید از طریق گفت‌وگو رفع شود.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران دیروز اظهار داشت: ما امروز در موعد 60 روز پایان گام اول تعهدات خود هستیم و از آنجایی که خواسته‌های ما در خصوص برجام، تحقق پیدا نکرده، ما امروز گام دوم را برمی‌داریم. همان‌طور که در مرحله اول اعلام کردیم که به میزان ذخایر پایبند نیستیم، در گام دوم نیز سطح غنی‌سازی را رعایت نمی‌کنیم.

پس از توافق هسته‌ای ایران با 6 قدرت جهانی موسوم به برجام، ایران متعهد شده است که نباید ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد این کشور از 300 کیلوگرم عبور کند. همچنین میزان ذخایر آب سنگین این کشور نیز باید زیر 130 تُن باشد.

رئیس جمهور ایران روز 8 مه اعلام کرده بود که در واکنش به تحریم‌های آمریکا، تعهدات هسته‌ای خود را کاهش داده و به کشورهای اروپایی 60 روز فرصت داد تا با اقداماتی این توافق را حفظ کنند و گرنه ایران گام‌های دیگر را نیز خواهد برداشت.

وی همچنین تصریح کرده بود: بعد از 60 روز که از 18 اردیبهشت محاسبه می شود، اقدامات جدیدی را که قبلا اعلام کرده ایم انجام می دهیم. در عین حال چنانچه آنها در این دوره به تعهدات خود عمل کنند، همه اقداماتی که در 60 روز اول یا احتمالا 60 روز دوم انجام گرفته، به نقطه اول برمی گردد و مشکلی ایجاد نمی شود، این منطق صریح ایران است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

دنیزلی : نمیتوانیم بازیکن ترکیه ای بخریم / قیمت بازیکنان ترکیه برای استاندارهای ایران بسیار بالاست

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »‌  سرمربی تیم تراکتور در گفتگو با خبرنگار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن