خانه / بین الملل / تنش در مرز تاجیکستان و قرقیزستان

تنش در مرز تاجیکستان و قرقیزستان

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »‌  برخی رسانه های منطقه مدعی شدند به دلیل اعتراض شهروندان قرقیزستان، ساخت جاده «واروخ» به شهر اسفره استان سغد تاجیکستان متوقف شده است.

برخی رسانه های قرقیزی و تاجیکی از توقف کارهای ساخت جاده ای که منطقه واروخ را با شهر اسفره استان سغد تاجیکستان متصل می‌کند، خبر دادند.

بنابر ادعای رسانه های قرقیزستان و تاجیکستان، کارهای ساخت و تعمیر این جاده 45 کیلومتری تنها در منطقه ای که از طریق روستای «خواجه اعلا» عبور می کند و بر اثر مخالفت ساکنان قرقیزستان متوقف شده است.

با این حال، خدمات مرزبانی قرقیزستان وضعیت در مرز دو کشور را ثابت خوانده و مدعی شدند که در منطقه مورد اختلاف «اسفره – آقسای – واروخ» طرف تاجیکی بدون هماهنگی با طرف قرقیزی ساخت و ساز جاده آغاز و به طور غیر قانونی این جاده عمومی را برای به مدت حدود یک و نیم ساعتی مسدود کردند.

بعد از مذاکرات مرزبانان دو طرف در حال حاضر کارهای ساخت و ساز در بخش این جاده متوقف شده است.

این در حالی است که «رجب بای احمدزاده» فرماندار استان سغد تاجیکستان امروز در صحبت با رسانه ها مدعی شد که ساخت و ساز جاده واروخ – اسفره ادامه دارد.

وی در ادامه همچنین خبرها در مورد مخالفت ساکنان منطقه مرزی قرقیزستان با تعمیر جاده را رد کرد و گفت که مبلغ تعمیر برای این جاده از بودجه تخصیص یافته و هیچ مشکلی برای ساخت و ساز آن وجود ندارد.

باید گفت که در پایان نشست اخیر کمیسیون بین دولتی در زمینه تقسیم و علامتگذاریمرزهای دولتی تاجیکستان و قرقیزستان که در اول ماه آوریل برگزار شد دو طرف در مورد جلوگیری از سر زدن هر نوع تحریکی در مناطق مورد بحث دو کشور توافق کردند.

این اجلاس بعد از سر زدن درگیری در تاریخ 13-14 مارس که قتل 2 شهروند تاجیکستان و زخمی شدن تعدادی دیگر از ساکنان دو کشور را به دنبال داشت، برگزار شد.

آن زمان تصمیم بر آن شد که میان مناطق واروخ و خواجه اعلا جاده ای با دور زدن روستای «آق سای» قرقیزستان احداث شود.

تاجیکستان و قرقیزستان 970 کیلومتر مرز مشترک دارند که تنها 519 کیلومتر از آن تقسیم وعلامتگذاری شده است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

انتشار بیانیه نهایی نشست سازمان شانگهای در بیشکک پایتخت قرقیزستان

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »‌   ولادیمیر نوروف، دبیرکل سازمان همکاری شانگهای در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن