خانه / بین الملل / همسر رهبر فقید آزربایجان ابوالفضل ائلچی بی درگذشت

همسر رهبر فقید آزربایجان ابوالفضل ائلچی بی درگذشت

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »‌  همسر مرحوم ابوالفضل ائلچی بی، یکی از رهبران فراموش نشدنی جهان تورک، مادر چیلنای و آرتروگوت، حلمیه علی‌اوا امروز جمعه ۲۴ خردادماه ۱۳۹۸ در استانبول درگذشت.

پیکر آن مرحوم به آزربایجان منتقل و مراسم تشییع جنازه در روستای نخخوان کلکی برگزار خواهد شد.

«سایت خبری تحلیلی _ بایداق »‌ این ضایعه را به ملت ترک و در راس آن مردم آذربایجان تسلیت می گوید.

Əbülfəz_Elçibəy ile ilgili görsel sonucu

ابوالفضل ائلچی بی کیست؟

ابوالفضل ائلچی بی در سال ۱۹۳۸ همزمان با سال وفات مصطفی کمال آتاتورک به دنیا آمد. وی که زندگی خود را صرف مبارزات رهایی بخش ملی آزربایجان کرده بود توانست تمامی گروه‌های ملی‌گرای آزربایجان را تحت یک جبهه واحد متحد کرده و مبارزات استقلال‌خواهی در آزربایجان شمالی را رهبری کند.

پدر مرحوم ابوالفضل ائلچی بی قدیرقلی از آزربایجان جنوبی و مادرش مهرنیسا از تورک‌های آناتولی بود که به نخجوان مهاجرت کرده بود. تحصیلات آکادمیک خود را در دانشگاه دولت آزربایجان و در دانشکده زبان‌های شرقی در رشته زبان عربی آغاز کرد و در خارج به عنوان مترجم مشغول به کار شده است.

در دوران دانشجویی خود مطالعاتی در زمینه تاریخ و ادبیات داشته و به ریشه‌ها و هویت ملی خود آگاهی داشته و به همین جهت همواره با اشغال روس مخالفت کرده وخواستار استقلال آزربایجان بوده است. بعد از چهل سالگی چندین اثر به در زمینه‌های تاریخ و ادبیات نوشت و به دلیل روحیه فوق‌العاده ملی‌گرایش خود را «سرباز آتاتورک» می‌نامید.

وی در دوران ریاست‌جمهوری‌آش از مطرح کردن مسئله ملی آزربایجان جنوبی هیچ ابایی نداشت و برای اولین بار در کتاب «بوتوو آزربایجان یولوندا – راه آزربایجان واحد» ایده آزربایجان واحد را تئوریزه کرد.  وی از فعالین ملی آزربایجان جنوبی حمایت می‌کرد و در سفر خود به ترکیه از لزوم اتحاد ترکیه و آزربایجان شمالی و جنوبی سخن می‌گفت.

ابوالفضل ائلچی بی رهبر معنوی حرکت ملی آزربایجان جنوبی به شمار می‌آید و ایده آزربایجان واحد در بین سازمان‌های سیاسی آزربایجان و فعالین ملی وام گرفته شده از اندیشه‌های آن رهبر بزرگ می‌باشد.

 

 

 

این مطلب را شیر کنید

Check Also

رهبران 13 کشور آسیایی در تاجیکستان گردهم می آیند

کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا از فردا با حضور سران 13 کشور از جمله ترکیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن