خانه / ایران / غفلت‌های فرهنگی و پیامدهای بی‌توجهی به زبان مادری + تصاویر

غفلت‌های فرهنگی و پیامدهای بی‌توجهی به زبان مادری + تصاویر

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »‌  فرماندار سابق تبریز با انتشار عکسی از بریده شده نام «شاهنامه فرردوسی» از بنری در شهر تبریز، این موضوع را واکنشی به “بی‌توجهی و هتک‌حرمت به زبان و فرهنگ و هنر بومی و محلی ” دانست.

رحیم شهرتی‌فر که سابقه فرمانداری تبریز و معاون سیاسی – امنیتی استانداری آذربایجان‌شرقی را در کارنامه دارد با انتشار عکسی از بریده شدن نام «شاهنامه فردوسی» از بنری در مسیر عینالی تبریز نوشت:

غفلت‌های فرهنگی و پیامدهای بی‌توجهی به زبان مادری
کسی یا کسانی در بنر نصب شده در مسیر پیاده‌راه تفرجگاه عینالی تبریز، عنوان کتاب «شاهنامه فردوسی» را بریده‌اند.
این اقدام هر چند ناپسند و غیرمنطقی است اما با کمی تامل هوشیارانه می‌توان فهمید که سرچشمه‌ی این واکنش‌های اعتراض‌آمیز، بی‌توجهی‌هایی‌ست که نسبت به مسائل فرهنگ و هنر بومی و مخصوصا زبان محلی مردم این منطقه روا داشته شده است. صیانت و پاس‌داشت زبان ملی(به عنوان باارزش‌ترین امکان برقراری ارتباط بین اهالی کشور و مردمان فارسی زبان کشور های همسایه) نباید بهانه‌ای برای بی‌توجهی به زبان مادری و بومی مردم مناطق غیرفارس‌زبان شود.هر گونه بی‌توجهی و هتک حرمت به زبان و فرهنگ و هنر بومی و محلی(که از بدو تولد هر انسان با روح و جان او عجین می‌شود) نتیجه‌ای جز واکنش‌هایی از این دست نخواهد داشت.
شورای عالی فرهنگ عمومی و مسئولین و متولیان مدیریت فرهنگی کشور باید با استفاده از ظرفیت‌های قانون اساسی، نه تنها از اقدامات تحریک‌آمیز ممانعت به عمل آورند بلکه لازم است با فراهم ساختن بستر مناسب برای تقویت آموزش زبان و فرهنگ و هنر بومی که یک حق بدیهی و قانونی‌ست، اعتماد مردم را جلب نمایند. این وظیفه مخصوصا متوجه نمایندگان محترم مجلس است که از جانب همین مردم وکالت دارند در تمامی زمینه‌ها از حقوق آن‌ها دفاع کنند.

 

این مطلب را شیر کنید

Check Also

کلاس‌های آموزش زبان تورکی با کسب مجوز ادامه خواهد داشت

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »‌ امیر تیموری در خصوص تعطیل کلاس‌های آموزش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن