خانه / بین الملل / پیروزی نامزد مورد حمایت نظربایف / علیرغم وجود معترضین به نتایج انتخابات در قزاقستان گویا راه نظربایف ادامه می یابد.

پیروزی نامزد مورد حمایت نظربایف / علیرغم وجود معترضین به نتایج انتخابات در قزاقستان گویا راه نظربایف ادامه می یابد.

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »‌ نتیجه نظرسنجی های پای صندوق های رای در قزاقستان نشان می دهد که قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهوری این کشور موفق به کسب ۷۰ درصد آراء شده است.

قاسم جومارت توکایف، ۶۶ ساله پس از استعفای نورسلطان نظربایف در ماه مارس (اسفند ماه) به قدرت رسید. نورسلطان نظربایف از نامزدی قاسم جومارت توکایف در انتخابات روز یکشنبه حمایت کرده بود.

طبق نظرسنجی های انجام شده پای صندوق های رای امیرجان کوزانف، نزدیک ترین رقیب قاسم جومارت توکایف حدود ۱۵ درصد آراء را به دست آورده است. دانیا یشپایوا با کسب ۵.۸ درصد آراء در جایگاه سوم قرار دارد. جمیل احمدبیگوف و تولئوتی رحیم‌بیگوف نیز به ترتیب ۳.۸ و ۳.۳ درصد آراء را کسب کرده اند.

انتخابات روز یکشنبه در حالی برگزار شد که قزاقستان شاهد برخی تظاهرات ضددولتی در کشور نیز بود. معترضان به برگزاری انتخابات خواستار «تحریم» رای گیری شده بودند. آنها دولت قزاقستان را به برگزاری انتخابات «تقلبی» متهم کرده اند.

وزارت کشور قزاقستان اعلام کرده است که صدها معترض  در این کشور بازداشت شدند.

آنچه از سیاست  این کشور بزرگ و پهناور آسیایی میانه انتظار می رود آن است که نورسلطان نظربایف، ۷۸ ساله که اکنون به عنوان «رئیس شورای امنیت ملی» قزاقستان فعالیت می کند با وجود کناره گیری از سمت ریاست جمهوری همچنان صحنه گردان اصلی در عرصه سیاسی  باشد. و  سیاست این کشور بزرگ آسیایی مرکزی تغییر چندانی نخواهد کرد .

این مطلب را شیر کنید

Check Also

نماد و تصاویر شخصیت های مشترک ترکان جهان در پول کشور قزاقستان

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »: بانک مرکزی قزاقستان در پول‌های این کشور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن