خانه / ایران / برگزاری چهاردهمین مراسم «آشیق‌لار بایرامی» در زنجان

برگزاری چهاردهمین مراسم «آشیق‌لار بایرامی» در زنجان

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »‌  چهاردهمین مراسم «آشیق‌لار بایرامی» با حضور اساتید هنر آشیقی آذربایجان جنوبی در زنگان(زنجان) برگزار می‌شود.

در راستای تقدیر از اساتید هنر آشیقی، چهاردهمین مراسم «آشیق‌لار بایرامی» روز دوشنبه ٢٠ خرداد ۹۸،  راس ساعت ١٧ با حضور اساتید هنر آشیقی در زنجان برگزار می‌شود.

در این مراسم که با اجرای گروه های آشیقی همراه خواهد بود، از «آشیق دهقان» تقدیر خواهد شد و از مقام هنری مرحوم آشیق «قافار ابراهیمی» تجلیل به عمل خواهد آمد.

این مراسم همزمان با روز جهانی صنایع دستی برگزار می شود و حضور برای عموم آزاد است.

چهاردهمین مراسم «آشیق‌لار بایرامی» به همت جمعی از آشیق های استان زنجان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی زنجان و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان، شهرداری زنجان و انجمن موسیقی استان زنجان برگزار می شود.

سنت آشیقی در عقاید «شامان»ی ترکان باستان ریشه دارد.

«آشیق»ها از نمادهای مشترک ترکان محسوب می شوند که در سراسر جهان تُرک از هزاران سال پیش تاکنون حضور داشته اند. آشیق ها در حفظ و ترویج فرهنگ، هنر و آداب و رسوم ترک ها نقش بارزی ایفا کرده اند.

«آشیق»ها در نقاط مختلف جهان ترک با عناوینی مانند «آشیق»، «اوزان»، «بامسی» و «باخشی» شناخته می شوند. بالاترین درجه هنری در بین آشیق ها، «دده» می باشد و به آشیق هایی که به درجه استادی می رسند «دده» اطلاق می شود.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

تجمع دوباره کارگران روغن جهان مقابل استانداری زنجان

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »کارگران روغن نباتی جهان صبح امروز مقابل استانداری زنجان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن