خانه / ایران / عباس لسانی روز دوشنبه محاکمه می‌شود

عباس لسانی روز دوشنبه محاکمه می‌شود

«عباس لسانی» فعال سرشناس حرکت ملی آذربایجان روز دوشنبه در دادگاه انقلاب اردبیل محاکمه می‌شود.  

شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل در حالی با صدور ابلاغیه‌ای، عباس لسانی را جهت محاکمه در روز دوشنبه ۲۰ خرداد ۹٨، به دادگاه فرا خواند که این فعال سیاسی آذربایجانی از پنج ماه پیش تحت بازداشت نیروهای امنیتی درآمده و از ۱۳روز پیش نیز در اعتراض به خودداری مسئولین زندان از تحویل خلاصه‌‌ پرونده اش دست به اعتصاب زده است.

خلاصه پرونده آقای لسانی توسط وکیل وی برای دفاع در دادگاه تهیه و تحویل زندان اردبیل شده است اما مسئولان زندان اردبیل به دستور رییس حفاظت اطلاعات این زندان از تحویل خلاصه پرونده به آقای لسانی خودداری می کنند.

دادگاه انقلاب اردبیل، چهار اتهام انتسابی علیه این فعال آذربایجانی مطرح کرده است و در متن ابلاغیه آورده است:

«در خصوص شکایت علیه شما مبنی بر تحریک و تشویق اقوام ترک در استان آذربایجان‌غربی از طریق سخنرانی و مصاحبه با رسانه‌های معاند نظام و متعاقبا انتشار آن با هدف جنگ با اقوام کرد و تشکیل، اداره و عضویت در گروه به اصطلاح مدنی و قومی گاماج (شاخه اصلی) بوسیله چارت ترسیمی منتظم در پرونده توام با شکل‌گیری مجامع و سخنرانی با هدف بر هم زدن امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از طریق انتشار مطالب موهن بواسطه مصاحبه با مجامع، رسانه‌های گروهی معاند نظام با هدف ضدیت با کلیت نظام به نحو مستمر و مداوم در وقت مقرر فوق جهت رسیدگی در این شعبه حاضر شوید.»

بر اساس متن ابلاغیه، «تشکیل گروه گاماج» یکی از اتهامات آقای لسانی عنوان شده است. گاماج مخفف (جبهه آزادی ملی آذربایجان‌جنوبی) بوده که در سال ۲۰۱۰ در اروپا تشکیل و دفتر مرکزی آن در هانوفر آلمان واقع شده است.

بنا به اطلاعات درج شده در سایت گاماج، فعالیت این جبهه «صرفا در خارج از ایران» بوده و بر اساس نظام ۱۲ گانه، ضمن حمایت از جنبش مدنی در آذربایجان، در راستای مبارزه با ستم ملی علیه دیگر اتنیکهای ایران با جریانات منتسب به آنها نیز همکاری خواهد داشت.

پیشتر لسانی در پرونده‌های مشابه، به تشکیل گروه‌های «چنلی بئل» (نام مغازه وی) و «حرکت ملی آذربایجان» (نام مصطلح جنبش مدنی آذربایجان) متهم شده بود.

این فعال مطرح آذربایجانی در سخنرانی‌های خود که در قالب ویدیوهایی منتشر شده‌، «مبارزه مدنی» را رمز پیروزی جنبش و «فعالیتهای شفاف» را کابوس سرویس‌های اطلاعاتی-امنیتی ایران خوانده است.

عباس لسانی بیش از دو دهه است که به جهت فعالیتهای مدنی‌اش همواره بازداشت، شکنجه، تبعید و متحمل حبس‌های طولانی مدت می‌شود. اعتقاد به نافرمانی مدنی و مبارزه شفاف از طرف وی باعث گردیده که بسیاری او را از پیشروان نافرمانی مدنی در ایران قلمداد کنند.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

مذاکره باشگاه تراکتور برای بازگشت اروین

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »‌ باشگاه تراکتور درحال مذاکره با اروین برای بازگشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن