خانه / ایران / وزیر نفت ایران: آمریکا در تحریم هوشمند به بلوغ شیطانی رسیده

وزیر نفت ایران: آمریکا در تحریم هوشمند به بلوغ شیطانی رسیده

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، گفته است ایالات متحده آمریکا در اعمال “تحریم‌های هوشمند به بلوغ شیطانی رسیده است”.

آقای زنگنه در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس ایران گفته است “آمریکا در دوره جدید راه‌های دور زدن تحریم ها را سخت‌تر کرده است و ما برای گذر از این شرایط مبارزه سنگینی می‌‌کنیم”.

وزیر نفت ایران در توصیف این وضعیت گفته است: “در حال حاضر اگر یک کشتی به سمت بنادر ایران حرکت کند ازسوی بنادر کشورهای دیگر تحریم می‌شود. در دوره قبلی تحریم‌ها سازمان ملل متولی و پیگیر بود اما در حال حاضر آمریکا پیگیر است و اراده‌اش برای اعمال این تحریم‌ها چندین برابر گذشته بوده و سازماندهی مفصلی کرده است”.

به گفته وزیر نفت ایران “آمریکایی‌ها در این پنج شش سال اخیر در موضوع تحریم‌های به اصطلاح هوشمند به بلوغی شیطانی رسیده‌اند، یعنی به نقطه‌ای رسیده‌اند که می‌خواهند جلوی تمامی راه‌های ما برای مقابله با تحریم‌ها را بگیرند، البته ما نیز برای مقابله با اقدامات آمریکا فکر کرده و مرتب راه‌های جدیدی پیدا کرده و می‌کنیم و به هرحال این جنگی است که ما در آن محکم ایستاده‌ایم و عقب‌نشینی نمی‌کنیم”.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، بهار سال گذشته از توافق هسته ای موسوم به برجام خارج شد و سپس تمامی تحریم هایی که علیه ایران رفع شده بود، دوباره برقرار کرد. دولت آقای ترامپ گفته است با هدف تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران و “عادی” شدن این کشور “فشار حداکثری” به این کشور وارد خواهد کرد.

“تحریم این دوره با دوره قبل تفاوت بسیار دارد”

آمریکا اعلام کرده که به دنبال به صفر رساندن درآمدهای نفتی ایران است. از زمان شروع مجدد تحریم های نفتی، صادرات نفت ایران از حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه به کمتر از یک میلیون رسیده است.

وزیر نفت ایران گفته “تحریم این دوره با دوره قبل تفاوت بسیار و تعیین‌کننده‌ای دارد، در دوره قبل میعانات گازی مشمول تحریم نبود و بیست کشور از آسیا، اروپا و آفریقا شامل ژاپن، چین، هند، مالزی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، سنگاپور، سریلانکا، ترکیه، تایوان، بلژیک، چک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند، لهستان، انگلیس و اسپانیا دارای معافیت از سازمان ملل برای واردات نفت از ایران بودند… اما در حال حاضر حتی یک کشور هم وجود ندارد که معافیت نفتی برای خرید نفت از ایران داشته باشد و حتی میعانات گازی نیز به لیست تحریم‌ها اضافه شده” است.

دولت ایران به شدت وابسته به درآمدهای نفتی است و اعلام کرده که علیرغم تحریم شدیدی که علیه صادرات نفت این کشور برقرار شده تلاش می کند نفت خود را از راه های غیررسمی به فروش برساند اما گفته این راه های رسمی را فاش نمی کند.

آقای زنگنه گفته است “شاید روزانه ۱۰ نفر برای خرید نفت به ما مراجعه می‌کردند که ۷۰ درصد آنها مشتری واقعی نیستند. محتمل است که بخواهند اطلاعات بگیرند که ما چطور نفت می‌فروشیم و چطور می‌خواهیم پول‌های‌مان را دریافت ‌کنیم، می‌خواهند از تمام سیستم ما سردرآورند، البته تا آنها حرف می‌زنند متوجه منظورشان می‌شویم. می‌فهمیم که می‌خواهند از داخل و خارج، ایرانی و غیرایرانی از ما اطلاعات به دست بیاورند”.

صادرات نفت ایران از زمان شروع تحریم های آمریکا کاهش داشته است

زنگنه: زبان گویا، جیب بسته و کمربندم محکم است

به گفته وزیر نفت ایران “خیلی‌ها می‌گویند یک فرد ثروتمندی هست که ۳۰ میلیارد دلار پول دارد و آماده است ۳ میلیارد دلار آن را فوری پرداخت کند که ما همه این داستان‌ها را می‌دانیم و این داستان تکراری است. برخی از این داستان‌سرایان می‌گویند فردی عاشق ایران بوده و اصلا یک شیخ کویتی است و فوری پول می‌آورد اما بیشتر مواقع این داستان‌ها کذب محض است”.

بیژن زنگنه از پرسابقه‌ترین وزرا در جمهوری اسلامی ایران است. او شرایط فعلی را “جنگ شدید اقتصادی” عنوان کرده و گفته “روزی ۱۷-۱۸ ساعت کار می‌کنم، نه خسته هستم و نه پیر به آن معنا که روحیه و شادابی کاری نداشته باشم”.

آقای زنگنه خود را فردی معرفی کرده که “زبان گویا، جیب بسته و کمربند محکم” دارد و گفته “من با حقوق کارمندی زندگی کرده‌ام. هاضمه ما کوچک است. اگر من یک ریال پول حرام در زندگی‌ام بود، کسانی هستند که به اندازه یک میلیارد تومان بزرگش می‌کردند”.

او گفته در وزارت نفت ایران “در حالت عادی سالی ۱۵۰ الی ۱۶۰ میلیارد دلار پول می‌چرخد. عده‌ای می‌خواهند چیزی از این پول به دست بیاورند. دوستی و دشمنی‌شان هم بر این اساس است. من چنین دوستی و دشمنی را نمی‌خواهم که یکی دوست من باشد برای اینکه به او کار دهم. من توصیه نمی‌پذیرم، انعطاف نشان نمی‌دهم، من در مورد همه چیز خشک و قانونی برخورد می‌کنم”.

آقای زنگنه در هردو دولت حسن روحانی رئیس جمهور فعلی ایران وزیر نفت بوده است. از دوره دوم ریاست جمهوری آقای روحانی در حدود دوسال دیگر باقی مانده است.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن