خانه / ایران / لغت نامه رهایی بخش / ایسا رحمانی دوغانلی

لغت نامه رهایی بخش / ایسا رحمانی دوغانلی

ملتی که زبانش را فراموش کند، بی هویت، خیانتکار، بی اخلاق و غیر قابل کنترل خواهد شد.
این بهم ریختگی ساختاری، البته مقدمه یک تغییر مهوع در سرنوشت کلونی مسخ شدگانی است که روزی مفتخر به نام «اولوس» بودند.
این مجموعه چندشناک بی مصرف، خوراک کارخانه های بی رحم فرهنگی و تاریخی و سیاسی دشمنان پیشینش خواهد شد چرا که چون زباله های بازیافتی، محکوم به سرنوشتی رنج آورند. اینها، زامبی های قرن بیست و یکم و محصولات خروجی نیز مسلما اقلامی به ظاهر اطو کشیده (زامبی های بزک شده) اما در باطن تا خرخره پر از مواد افزودنی و رنج له شدن زیر دندانه های مفهومی هستند که دشمن پیشین و دوست بی شیله امروز اسمش را «تمدن» گذاشته است!
باید گفت تلاش دشمنان برای سرکوب زبان یک «اولوس» نه برای بهره کشی از آنها، بلکه جهت مصرف آن قوم است، چرا که اولوس بی زبان چون دستمال کاغذی مستعمل از درجه ارزش و اعتبار ساقط است و باید بازیافت شود!!!
در این میان اما شخصی که سنگینی وظیفه پاسداری از یک زبان را بر دوش می کشد، مثال ابر قهرمانی است که جان میلیونها انسان را از مرگ و سقوط قهقرایی پس از مرگ به جهنم بی هویتی نجات می بخشد.
و اصولا نوع بشر همواره در انتظار منجی بوده است. از دانش آموزی که برای نرفتن به مدرسه تمرض می کند تا پیرزنی که در دهه پایانی عمر خود عابد و زاهد می شود، همگی در جستجوی یک راه نجات هستند.
اما رهایی از چه؟! و رستگاری در کجا؟!
«زبان» تنها پنجره انسان بسوی رستگاری است چرا که تنها واسطه میان «اؤز» و «اؤزگه سی» زبان است. و تمام باورهای بشر مبتنی بر دانسته های او از گنجینه زبان می باشد و به همین دلیل پیام آوران ادیان همواره با کتب مقدس و ادعیه های راز آلود راه رستگاری را به نوع بشر اشارت کرده اند.
در این میان باید دانست که زبان فقط مجموعه ای از کلمات و جملات نیست. بلکه یک ساختار پیچیده ی ترکیبی است که مجموعه بی شماری از اصوات، کلمات، جملات، حرکات و سایر نمودهای برونگرایانه یک اولوس را در بر می گیرد و این ساختار پیچیده بر مبنای یک فلسفه واحد تثبیت گشته است.
بنا بر این اهمیت زبان بعنوان درونمایه متعددالوجه یک فرهنگ و لزوم پاسداری از این نعمت اظهر من الشمس است.
با این توضیح اولوس قاشقایی را باید یکی از آخرین نجات یافتگان قافله رو به موت بشریت دانست چرا که پس از قرنها چالش جانفرسا با ناکامی های تاریخ، ابر انسانش را یافته و امروز قهرمانی دارد از جنس کلام.
چاپ لغتنامه اتیمولوژیک اوستاد اسدالله مردانی که حاصل بیش از سه دهه تلاش بی وقفه این عالم مجاهد است، قطعا و یقینا مسیر آینده جهان تورک و بخصوص اولوس قاشقایی را تغییر خواهد داد. اگر مبنای زبانشناسی تاریخی زبان تورکی، مکتوباتی نظیر دیوان الغات تورک محمود قاشقارلی است، قطعا مبنای زبانشناسی مدرن تورکی نیز آثاری از جنس این مکتوب اسدالله مردانلی خواهد بود.
اثری گرانبها که گویشوران آسمیله شده امروز قاشقایی به این زودی ها توان ادراک لایه های پنهانش و همچنین قدرت فوق العاده اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی اش را نخواهند داشت، اما چیزی که مسلم است وظیفه ایست که بر گردن تک تک قاشقایی هاست و آن تعظیم در برابر علم اوستاد و دستبوسی از ایشان بعنوان یگانه منجی راستین اولوس قاشقایی است.
پس ای اولوس رو به اضمحلال قاشقایی! بدانید که در این برهه زمانی، نمی توانید به دارایی های به تاراج رفته تان، به ارتش منظم چند قرن پیشتان و یا به جد هفتمتان که به تیمور و ائیمور می رسد افتخار کنید! چرا که نقشه دشمن دقیقا همین است که شما را سرگرم آرزوهای ازدست رفته تان کند! شما را به اعماق تاریخ مبهم بفرستد تا بتواند بهتر زیر پایتان را خالی کند! اما بدانید که پر افتخار ترین دارایی واقعی شما قاشقایی ها همین کتاب است و لا غیر!! بنابر این ای اولوس قاشقایی! ای ملت زجر کشیده و فداکار! ای سنگهای زیرین آسیاب در کشاکش تاریخ پر تنش این سرزمین! ای نفس بریدگان جنگهای نابرابر و ای بی بهرگان از سفره های پرزرق تاریخ!
اگر می خواهید به چیزی بنازید، به فرزندانتان که برای فراموش کردن زبان تورکی دکترا می گیرند ننازید! به تکه زمین گرد گرفته در حاشیه شهرهای بزرگ ننازید! به فلان پسر عمویتان که در فلان اداره به میزش چسبیده یا به فلان نماینده تان که فقط چهار سال یک بار رویت می شود ننازید!!
ای نجات یافتگان بی خبر از نجات! ای رهیدگان بی خبر از زندان و ای بیدار شدگان غافل از خواب صد ساله!! شاید امروز ندانید که نجان یافته اید! اما فرزندانتان قطعا امروز را بعنوان روز آغازین رستگاری اولوس قاشقایی، در تاریخ ثبت خواهند نمود!
پس، به این لغتنامه بی نظیر، به این کتاب رهایی بخش و به این اوستاد عالی قدر بنازید! به اینکه اینقدر خوش شانس هستید که با ایشان در یک عصر زندگی می کنید بنازید! و به اینکه ابر انسانی از میان اولوس شما برخاسته بنازید.
حتی اگر فعلن بیدار نشده اید هم به نصیحت این برادر کوچکتان گوش دهید و برای آینده فرزندانتان این کتاب را به هر نحو شده تهیه کنید. حتی اگر از نان شب خانواده تان بزنید!
فراموش نکنید که عالی مقام ترین فرزند قاشقایی، بیش از سی سال از تمام لذتهای دنیوی اش چشم پوشیده، آنهم فقط به خاطر نجات شما و نسلی که قرار است از شما باز بماند.
پس خودتان انتخاب کنید که نسل آینده تان باعث شرمساری تاریخ و خلقت باشد یا موجبات افتخار بشریت!
بین این دو یکی را انتخاب کنید:
یا له شوید تا دشمن شما را بازیافت کند،
و یا آنقدر والا که تاریخ را شما ورق بزنید!

«ایسا دوغانلی»

این مطلب را شیر کنید

Check Also

ماجرای بازداشت امتیاز باشگاه قشقایی چیست؟! /

پای یک فقره چک ۱۲۰,۰۰۰,۰۰۰ تومانی در میان است!!!! چرا به جای 120 میلیون چک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن