خانه / ایران / رونمایی از مستند ” سن چاغیرسان گلرم من “

رونمایی از مستند ” سن چاغیرسان گلرم من “

«محمد علیمرادی» مستندساز آذربایجانی از ساخته جدیداش با عنوان «سن چاغیرسان گلرم من» رونمایی کرد.

 این فیلم مستند به زبان ترکی بوده و در رابطه با سیل اردیبهشت‌ماه ۹۸، تورکمن صحرا می باشد. در این مستند همدلی و وحدت باشکوه تُرکان آذربایجان، تُرکان قشقایی و تُرکان تورکمن صحرا به تصویر کشیده شده است.

آقای علیمرادی این مستند را به شش امدادگر مردمی سیل تورکمن صحرا که در حین بازگشت از امدادرسانی در «گوموش تپه» قایق شان دچار حادثه شد و شهید شدند، تقدیم کرده است.

«محمد علیمرادی» درباره این مستند نوشت: «به محض منتشر شدن خبر سیل در تورکمن صحرا کاروان های امدادی آذربایجان و قشقایی راهی تورکمن صحرا شدند. کاروان هایی با بنرهای نام آشنای تراختور و ترانه ی «سن چاغیرسان گلرم من…» این بار این نوای شیرین فرزندان اوغوز از همدلی در تورکمن صحرا طنین انداز شد.

این حجم از حمایت و همدلی در این فاجعه، دیوار بی اعتمادی و شکاف های موجود بین دو منطقه  شیعه و سنی را در هم نوردید.

سردار آزمون بازیکن ترکمن که از همان روزهای اولیه سیل در میان مردم بود، کسی که خود بارهای بار قربانی نژادپرستی در فوتبال ایران شده و علاقه قلبی اش به تراختور زبانزد عام و خاص است قول داد تا هواداران ترکمن را برای بازی تراکتور برابر پرسپولیس راهی تبریز کند.

سردار تورکمن به قول خود عمل کرد و هواداران ترکمن با همان شعار «سن چاغیرسان گلرم من…» راهی تبریز شدند. آنها آمدند با همان لباس های فاخر و دوست داشتنی شان. تبریز و آذربایجان منتظر آنها بود.

دیگر می شود به قطعیت گفت که این دیوارهای بی اعتمادی فروریخته است. فاجعه سیل از یک طرف و کمک های امدادی آذربایجان از طرف دیگر کمک هایی که بیشتر به نام هواداران تراختور ارسال شد نشان داد فوتبال می تواند محملی برای آشتی و نزدیکی باشد، کاری که سیاستمداران از انجام آن عاجز بودند به مدد توپ گرد رقم خورد اتحاد و همدلی؛

سن چاغیرسان گلرم من فیلم مستند کوتاهی هست که تلاش کرده در ان فضای بحرانی عشق و علاقه ی تورک و تورکمن شیعه و سنی را هر چند محدود به تصویر بکشد. این فیلم مستند تقدیمیست به روح بلند شش شهید که آسمانی شدند تا تورکمن صحرا به انتظار فرداهای سبز آرام بیارامد!»

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن