خانه / ایران / «سنت‌ شکست» گریبانگیر فوتبال آذربایجان / نویسنده: وحید ارضی

«سنت‌ شکست» گریبانگیر فوتبال آذربایجان / نویسنده: وحید ارضی

نمایندگان آذربایجان درهفته ماقبل پایانی لیگ برتر فوتبال با نتیجه مشابه برابر حریفان خود متوقف شدند تا هواداران خود را مثل سال‌های گذشته در هفته‌های پایانی لیگ برتر بازهم در شوک فرو ببرند.

دو تیم تیراختور و ماشین سازی که در هفته بیست و نهم در تبریز و تهران بازی‌های حساسی را مقابل پارس جنوبی و پرسپولیس داشتند با نتیجه و عملکردی کاملا مشابه به تساوی یک بریک دست یافتند تا تیره روزی‌های تیراختور مثل سال‌های قبل در آخرین هفته‌های برگزاری لیگ برتر تداوم یابد.چراکه دو نماینده آذربایجان از حریفان خود تا دقیقه ۸۰ بازی جلو بودند و اگر اندکی در عملکرد خود دقت داشتند ۶ امتیاز را نصیب فوتبال آربایجان می‌کردند وصد البته تیراختور با توجه به تساوی دو تیم پدیده و استقلال با حریفان خود به رده چهارم صعود می‌کرد و به هدف خود که کسب سهمیه آسیایی بود تقریبا می‌رسید ولی اشتباهات نابخوشدنی بازیکنان با تجربه این تیم نظیر شجاعی و عملکرد ضعیف دژاگه در این بازی سبب شد تا حریف با یک پنالتی به تساوی بسنده کند تا دست تراکتورسازان از رسیدن به سهمیه آسیا کوتاه‌تر شود.

نکته قابل توجه این است که هم در تبریز و هم در تهران حریفان تیم‌های آذربایجان درست در همان دقیقه ۸۰ و با سوت‌های مشکوک  داوران یعنی عادل و ناظمی صاحب پنالتی شدند و هر دو پنالتی در سمت جنوبی زمین مسابقه برای حریفان گرفته شد و بازیکنان نیز پنالتی‌ها را به سمت راست دروازه‌بان‌های تیراختور و ماشین زدند که هردو به تور دروازه چسبید. بارها اتفاق افتاده بود که داوران در حالت های مشابه همین صحنه ها از اعلام پنالتی به نفع تیراختور و ماشین خودداری کرده بودند.

تیراختور یک – پارس جنوبی یک ؛ آرزوهای برباد رفته

علیرغم توصیه‌های ابتدای فصل، تیراختور بازهم از جایی ضربه خورد که در سال های گذشته هم از همین سوراخ چندین بار گزیده شده بود. امروزه در فوتبال نام ها بازی نمی‌کنند و آن هم در فوتبال ایران که اسامی بزرگ فقط و فقط برای ادا و اطوار وارد زمین می‌شوند و از طرفی نیز دلالانی که این بازیکنان را به تیم‌ها وارد می کنند به دنبال بازی کردن بازیکنان خود هستند تا از این راه منتفع گردند.

فوتبال آذربایجان سالهاست که با این معضل روبرو بوده و در هفته‌های گذشته بازیکن با اخلاق تیراختور یعنی نقی‌زاده اشاره‌ای به این موضوع کرد.با آمدن مدیریت شخصی به تیم امیدوار بودیم که این معضل حل شود ولی نه تنها حل نشد بلکه احساس می‌شود پیچیده‌تر نیز شده است که بعد از پایان لیگ به این موضوع مفصلا پرداخت خواهد شد.

عملکرد فنی تیراختور مقابل پارس جم  به جز دقایقی اندک از بازی به هیچ عنوان قابل دفاع نیست، چراکه تیمی با نام و ریشه‌ای چون تیراختور بعد از حوادثی که از بازی با سپیدرود افتاد باید خیلی زود حاشیه ها را جمع می کرد و اینگونه نیمه‌جان به زمین نمی افتاد. در بازی با شاگردان تارتار اگر اخباری روی فرم نبود چه بسا تیراختور بازهم طمع تلخ شکست را می‌چشید.تعویض های اشتباه سرمربی و عملکرد ضعیف بازیکنان بزرگ باعث شد تا تیراختور از رسیدن به سه امتیاز حساس این بازی، محروم شود.اگر هر مربی سطح پایینی هم بود باید در بین دو نیمه مسعود شجاعی را از بازی بیرون می کشید. شاید به نظر برسد پاس گل را شجاعی داده است ولی اشتباهات ویرانگر و توپ لو دادن‌های متداوم این بازیکن بارها باعث شد تا حملات تیراختور ناقص بماند و این ضعیف بازی کردن سبب شده بود که اشتباهات وی به دیگر بازیکنان نیز سرایت کند و اگر سرمربی قدرت تعویض وی را داشت به طور یقین دیگر بازیکنان با حواسی جمع به بازی می‌پرداختند.

تعویض اجباری حاج صفی به هردلیلی نباید اسماعیلی‌فر را به سمت چپ می‌کشاند و با این اتفاق عملا حملات تیراختور از سمت راست کاهش یافت و تیم حریف از آن دقیقه به بعد جسارت حمله را پیدا نموده و نزدیک دروازه تیراختور شدند.موسوی در بازی با پرسپولیس نیز نشان داد که در حد واندازه‌های تیراختور نیست و دلیل بازی کردن او با وجود احسان پهلوان در نیمکت برهیچ کس معلوم نیست.

به هرحال تیراختور از سنت چند ساله در هفته‌های پایانی دور نشد و اگر با این تفکر در سال آینده تیم‌داری شود بازهم راه به جایی نخواهد برد و باید یک تفکر جدید و حرفه‌ای برمجموعه حاکم شود.

*تساوی ماشین سازی با صدرنشین؛ به نفع زردها

نماینده دیگر آذربایجان با متوقف کردن حریف صدرنشین در تهران باعث شد تا تیم زرد اصفهانی علیرغم توقف در مقابل پدیده آن هم به لطف دروازه‌بان خود، شانس قهرمانی را داشته باشد تا در هفته آخر با اتفاقات مشابه لیگ چهاردهم احتمالا به قهرمانی برسد. ماشین‌سازی هفته گذشته نیز با باخت مقابل تیم سپاهان عملا این تیم را در کورس قهرمانی نگه داشته بود و حال هم با متوقف کردن پرسپولیس راه را برای قهرمانی سپاهان تا حدودی هموار کرده است.

ماشین سازی نیزمشکلات کاملا مشابه تیراختور را دارد، عملکرد ضعیف و ایجاد حاشیه بازیکنان با تجربه این تیم هم در این هفته‌های اخیر دست مهاجری را از رسیدن به برد عاجز کرده است.در این تیم خالقی‌فر با چند تن از دوستان خود با ایجاد حواشی مشکلاتی را ایجاد کرده بود که البته تجربه مهاجری با برخورد مناسب با این بازیکن تا حدودی مشکلات را جمع نموده ولی بازهم اشاره می گردد اگر ماشین سازی هم با این تفکرات کنونی تیم‌داری شود به یقین در لیگ جدید با مشکلاتی بزرگ همراه خواهد شد.

دو نماینده آذربایجان در هفته پایانی لیگ برتر روز پنجشنبه با پدیده و فولاد روبرو خواهند شد و این دو بازی سخت می تواند سهمیه آسیا را بری فوتبال آذربایجان به ارمغان بیاورد چرا که توقف پدیده مقابل ماشین سازی در تبریز و برد تیراختور در خانه فولاد، این اتفاق را رقم خواهد زد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

تمرینات پرنشاط تراکتور، رشید مظاهری گلر، گلزن قرمزهای آذربایجان در تمرینات

رشید؛ جدیدترین گلزن تراکتوری ها با حضور مصطفی دنیزلی، تمرینات تراکتوری ها نیز رنگ و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن