خانه / ایران / درحاشیه ادعاهای جدیدوجعلی مهاجربودن ترکها دراورمیه / توحید ملک زاده

درحاشیه ادعاهای جدیدوجعلی مهاجربودن ترکها دراورمیه / توحید ملک زاده

به دنبال انتشار یک پرسشنامه به اصطلاح تحقیقی در خصوص یک پایان نامه مربوط به دانشگاه سویوق بولاق”مهاباد”آذربایجان غربی بر پایه ادعای مهاجر ،بودن ترکان در اورمیه آذربایجان مقاله ای علمی از مورخ و محقق آذربایجانی دکتر توحید ملک زاده دیلمقانی  درباره تاریخ باستانی اورمیه عینا منتشر می شود: 

“دکتر توحید ملک زاده:نگاهی به تاریخ باستانی اورمیه”در حاشیه ادعاهای جدید عشایر درباره علت مهاجرت ترکان به اورمیه

شهر اورمیه از جمله قدیمی‌‌ترین مناطق آذربایجان می‌باشد که طبیعت چند گونه آن از کوهستانهای مرتفع و سرسبز تا دشتهای هموار و پر آب از سه رود نازلو ، شهر چای و باراندوز چای سبب شده از هزاران سال قبل مسکون انسانهای باستان باشد و به مرکز فرهنگی آذربایجان تبدیل شود.

پروفسور س.کوون از دانشگاه فیلادلفیا در سال ۳۰ ـ ۱۳۲۸ شمسی برای اولین بار غارهای باستانی تام تاما، هوتو و داوار زاغاسی از حوزه ارومیه را مورد مطالعه قرار داده و قدمت آن را دوران عصر حجر یعنی دهها هزار سال قبل برآورد کرد.

وی همچنین از تحقیقات خود چنین برداشت نمود که در آن موقع گروهی از انسانهای نئاندرتال در این غارها ساکن بودند در ادامه اکتشافات پروفسور کوون استخوانهایی از حیوانات جنگلی از این غارها بدست آمد که نشان می ‌داد این محیط در آن اعصار کاملاً جنگلی بوده است.

تمدن عظیم کورقان که در مناطق ترک نشین از حداقل پنج شش هزار سال قبل بر جای مانده در اورمیه نیز خودنمایی می‌کند و با کشف کورقانهای عظیم در خرداد۱۳۷۹ در اورمیه اهمیت اکتشافات این قبیل محوطه‌ها بیشتر گشت.

می‌دانیم در تمدن کورقان، ترکهای باستان (پروتو تورک ) به ایجاد مقابر عظیم سنگی پرداخته و در آن وسایل و اشیاء زندگی قرار می‌دادند این وسایل توانست شیوه معیشتی بسیاری از تمدنهای باستانی پروتو تورک نظیر ساکاها، کاس‌ها، مانناها، اورارتوها، گوتی‌ها، اسکیت‌ها، آس‌ها، هونها و غیره را نمایان سازد.

تپه‌های عظیم باستانی که باستانشناسان انگلیس تعداد آنها را فقط در اورمیه دهها عدد برآورد کرده‌اند از جمله این کورقانها محسوب می‌شود. تعدادی از این تپه‌ها کورقان نبوده‌ بلکه لایه‌هایی از تمدن در آنها کشف شده است.

مهمترین این تپه‌های باستانی در حوزه ارومیه تپه‌ باستانی» گؤی تپه« در شرق ارومیه می‌باشد که در سال ۱۳۲۷ شمسی » براون« انگلیسی از دانشگاه منچستر آنرا مورد مطالعه قرار داد و تمدنهای بسیار قدیمی از آن کشف کرد . آثار کشف شده از این تپه بسیار جالب بود . از مهمترین این آثار کشف شده صفحه‌ای دایروی شکل منقوش به نقش قیل قمیش از داستانهای قدیم سومریان پروتو تورک می‌باشد که گفتنی‌‌های بسیار دارد. قیل‌قمیش درموزه تهران قرار دارد.

پیدا شدن سمبل سومری‌ها یعنی قیل‌قمیش در گوی تپه حاکی از آن است که این منطقه در اعصار بسیار دور مأمن تمدن باستان و تقریباً ناشناخته » آراتا / اره‌ته « می‌باشند.

امروزه محققین بر آنند که آراتاها گروهی از سومریان پروتوتورک هستند که همراه با سومریان به بین‌النهرین نرفته و در غرب آذربایجان از جمله اورمیه ساکن شدند.

شهر اورمیه در زمان هوری‌ها و اورارتوها از جمله استحکامات مهم آذربایجان شمرده می‌شدکه نامش در کتیبه‌های اورارتویی و آشوری به کرات دیده می‌شود .در این سنگ نوشته‌ها نام اورمیه به شکل اورمئت و اورمیاتی urmet/urmiate دیده می‌شود .

پادشاهان آشور هر از چند گاهی به علت سرسبزی و تاراج ثروت ، منطقه اورمیه و غرب آذربایجان به این ناحیه قشون‌کشی می‌کردند مثلاً سلمنصر سوم شاه آشور (۲۴ ـ ۸۵۹ ق . م) از جنگلی سخن رانده که در ساحل دریاچه اورمیه انجام داده است ساحل نشینان که از پیشروی ارتش خونریز و ویرانگر آشور متوحش شده بودند با قایق‌های الواری مجهز به بادبانهای پوستی به تعقیب آنها می‌پردازند و آب دریاچه را با خون فراریان گلگون می‌سازند.

در کتیبه‌های اورارتویی به منطقه غرب دریاچه اورمیه قیلزان گفته می‌شد نه گیلزان . اورمیه در دوران تاریخی بعد از اورارتورها (دوران پس از حمله اسکندر تا دوران اشکانیان ) از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و به سبب قرار گرفتن درسر راه روم ـ شیز (تکاب ـ تخت سلیمان) بارها مورد تاخت و تاز قشون روم قرار گرفته و حتیگفته می شود یکبار به آتش کشیده شده بود.

لازم به تاکید است:

روز (۱۵ اردیبهشت)در مراسمی که برای بزرگداشت روز معلم در تالار قصر نوشین‌شهر از توابع اورمیه برپا شده بود، پرسشنامه‌ایی با عنوان :دلایل مهاجرت ترکها به اورمیه:با هدف مهاجر خواندن ترک ها در آذربایجان توزیع شده است.

به نوشته مهرداد تبریزی ،روزنامه نگار آذربایجانی،این پرسشنامه توسط خانم ه.ع یکی از معلمینی که مشغول تحصیل در دانشگاه پیام نور واحد مهاباد می‌باشد، توزیع شده و موضوع پایان‌نامه‌ی ارشد این شخص است.

پایان‌نامه‌ ذکر شده به اذعان همین معلمه، توسط یکی از معاونین دانشگاه پیام نور واحد مهاباد و از میان ۲۰ موضوع تایید شده است.

این پرسش نامه که با سو استفاده از سرپوش تحقیق علمی در جهت جعل حقایق تاریخی و غصب خاک آذربایجان صورت گرفته است نمونه ای از تلاش های جهت دار بازوان پروههای تروریستی کرد در غرب آذربایجان است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

نماینده اورمیه پیگیر پرونده «کاظم صفابخش» هوادار تیم تیراختور شد

«روح الله حضرت‌پور» نماینده مردم اورمیه در مجلس ایران، خواستار بررسی مجدد پرونده «کاظم صفابخش» …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن