خانه / ربات / بخشی از تاریخ سیاه فرانسه در کشورهای تحت استعمار

بخشی از تاریخ سیاه فرانسه در کشورهای تحت استعمار

جنایات و نسل‌کشی‌هایی که فرانسه در کشورهای تحت مستعمره‌اش به‌ویژه در قاره‌ی آفریقا انجام داده، وجدان جامعه‌ی جهانی را جریحه‌دار کرده است. با آغاز استعمارگری فرانسه در سال ۱۵۲۴، این کشور بیش از ۲۰ کشور آفریقایی در غرب و شمال این قاره را اشغال کرد. ۳۵ درصد آفریقا نزدیک به ۳۰۰ سال تحت استعمار فرانسه قرار داشته است. در آن سال‌ها کشورهایی مانند سنگال، ساحل‌عاج و بنین به مرکز تجارت برده توسط فرانسه تبدیل شده و تمام منابع این مناطق از سوی این کشور به تاراج رفته است.

ـ تاریخ سیاه فرانسه در آفریقا

در طول حدود سه قرن استعمار فرانسه بر آفریقا و به‌ویژه پس از جنگ استقلال این کشورها در دوره‌ی بعد از جنگ جهانی دوم، آنان با سرکوب شدیدی مواجه شدند که در مجموع بیش از دو میلیون آفریقایی کشته شدند. فرانسه همچنین با خشونت تمام، خواست مردم کشورهایی که با وعده‌ی اعطای استقلال از طرف این کشور در جنگ جهانی دوم شرکت کرده بودند، سرکوب کرد.

یکی از این کشورها الجزایر بود. مردم الجزایر با وعده‌ی کسب استقلال در صف‌ نیروهای فرانسه در جنگ جهانی دوم حضور داشتند، اما این خواسته‌ی آنان با سرکوب گسترده از سوی فرانسه مواجه شد و هزاران تن از مردم الجزایر قتل‌عام شدند. کشتار سیستماتیک مردم الجزایر توسط سربازان فرانسوی از قتل‌عام سطیف و گلیما آغاز شد و تا زمان استقلال الجزایر در سال ۱۹۶۲ ادامه داشت. در طول مبارزات استقلال الجزایر نزدیک به یک میلیون تن کشته شدند که مسئول مستقیم آن فرانسوی‌ها هستند.

مردم الجزایر از سال ۱۸۳۰ با قتل‌عام فرهنگی از سوی فرانسه که موجب از میان رفتن هویت بومی و تاریخ سیصد ساله‌ی عثمانی و تغییر بسیاری از آثار تاریخی و فرهنگی این کشور شد، مواجه بوده‌اند.

ـ نقش فرانسه در بزرگ‌ترین نسل‌کشی تاریخ

فرانسه در کشورهای تحت نفود خود بزرگ‌ترین موارد نقض حقوق بشر را رقم زد. نقش این کشور در نسل‌کشی روآندا در سال ۱۹۹۴ که از آن به عنوان بزرگ‌ترین قتل‌عام تاریخ بشریت یاد می‌شود، روشن است. بنا به گزارش‌های بین‌المللی، نظامیان فرانسوی کمی پیش از این نسل‌کشی، بی‌تفاوت به گزارش‌های مخابره شده از منطقه خارج شده و برخی از آنها نیز شخصاً از این قتل‌عام حمایت کردند. فرانسه ۲۳ ژوئن به منظور تأمین منطقه‌ی امن برای پناهجویان در جنوب غربی روآندا «عملیات تورکوآز» را آغاز کرد اما به جای جلوگیری از وقوع نسل‌کشی، تجهیزات نظامی و اطلاعات در اختیار دولت هوتو قرار داد. پرونده‌های حقوقی بین‌المللی متعددی در این خصوص علیه فرانسه همچنان در جریان است.

اظهارات فرانسوا میتران، رئیس‌جمهور سابق فرانسه در گفت‌وگو با روزنامه ی فیگارو در سال ۱۹۹۸ مبنی بر آن‌که «نسل‌کشی در آن کشورها آنقدرها هم اهمیت نداشت» از حافظه‌ی اذهان عمومی پاک نمی‌شود. وب‌سایت فرانسوی «مدیا پارت» با انتشار خبر «نسل‌کشی روآندا: افشای دروغ‌های فرانسه» به استناد گزارش‌های اداره کل امنیت خارجی این کشور اعلام کرد که فرانسه مقصر اصلی نسل‌کشی روآندا که منجر به کشتار ۸۰۰ هزار توتسی به دست شبه‌نظامیان هوتو شد، است.

ـ فرانسه مانع دسترسی به آرشیو نسل‌کشی می‌شود

فرانسه که به دلیل حمایت و پشتیبانی از حکومت هوتو در نسل‌کشی روآندا سال‌هاست از جانب جامعه‌ی جهانی و افکار عمومی این کشور مورد انتقاد قرار می‌گیرد، همچنان مانع دسترسی به اسناد نسل‌کشی می‌شود. علی‌رغم لغو ممانعت انتشار «اسرار حکومتی» در فرانسه، فرانسوا میتران رئیس‌جمهور اسبق این کشور برای بار دوم دسترسی به این آرشیوها را ممنوع کرد. دادگاه قانون اساسی فرانسه نیز در سال ۲۰۱۷ با درخواست دسترسی یک محقق به آرشیو نسل‌کشی ریاست‌جمهوری این کشور مخالفت کرد.

علاوه بر این، کارگرانی که از کشورهایی که اقتصادشان در مبارزه برای رهایی از استعمار فرانسه متلاشی شده است، برای کار به این کشور می‌آیند با حقوق نازل و شرایط دشوار کار می‌کنند.

توغچه نور ییلماز

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن