خانه / ایران / به بهانه سیل تورکمنها و عربها را در معرض کوچ اجباری قرار داده اند/ فرزاد صمدلی

به بهانه سیل تورکمنها و عربها را در معرض کوچ اجباری قرار داده اند/ فرزاد صمدلی

وسعت، شدت و مدت سیلابهایی که در سرزمین اقوام تورکمن، عرب، لور و کورد جاری شده عمیقا باعث دلهره و نگرانی شده است.
خصوصا در دو منطقه تورکمن صحرا و احواز، شهرها، روستاها، راهها و مزارع در اب فرو رفته اند.
وخامت اوضاع در این مناطق به حدی است که شاهد صحنه های دلخراشی از کوچ جمعی و تحمیلی انسانهای تورکمن و عرب شده ایم.
البته اوضاع در مناطق سیلزده لورستان نیز به هیچ وجه خوب نیست. اگرچه اب فروکش کرده اما دهها روستا و چندین شهر یا نابود شده اند و یا صدمات شدیدی محتمل شده اند.
تاکنون نزدیک ۱۰۰ نفر کشته شده و بیش از هزار نفر زخمی شده اند. مردم در مناطق سیل زده تشنه، گرسنه ، خسته ، دلشکسته و به شدت عصبانی هستند. سیلزده ها به این باور رسیده اند که از سوی حکومت ایران تعمدا به حال خود رها شده اند.
حجم و نوع و سرعت کمکهای ارایه شده با ابعاد فلاکت مطلفا متناسب نیست. همین باعث شده تا مردم تصور کنند که حقیقتا ٰرژیم یا مایل و یا قادر به کمک رسانی نیست. مدیریت بحرانی در کار نیست و شاهد بحران مدیریتی کلافه کننده و گسترده ای هستیم.
تلاش بدون برنامه مسئولین برای خالی کردن شهرها و روستاهای مناطق قومی به بهانه سیل وقتی در کنار تلاش برنامه ریزی شده همین مسئولین برای تغییر بافت جمعیتی مناطق قومی قرار می گیرد، هر ناظری را دچار تردید می کند. این تردید در میان تورکمنها و عربها و لورها به مرحله یقین رسیده و مردم بر این باورند که هدف رژیم، ریشه کنی قومی این اقوام از سرزمینهای اجدادی آنان است.
در دنیایی که اوضاع اب و هوایی یک منطقه را از یک ماه پیش می توان با درستی بالایی تخمین زد، در روزگاری که می توان با اندیشیدن چند تمهید مانع از بالارفتن اسیبهای افات طبیعی بخصوص سیلاب شد و در جهانی که از وسایل ارتباط جمعی با سرعت نور برخوردار است مقامات ایران یک روز مانده به سیلاب به روستاهای خوزستان می روند و از مردم می خواهند خانه هایشان را ترک کنند!
گویی دارند کفتر هوا می کنند!
اگر اقای حسینی خامنه ای و دیگران به دلیل مشغله سوریه و عراق و لبنان و یمن وقت رسیدگی به ایران را ندارند لااقل دستور بفرمایند تا داوطلبان کمک رسانی به مردم از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت نشوند!

دومین مقاله:

تورکمن صحرا (تورکمنستان) خوزستان (الاحواز) شاهد یکی از دردناکترین مقاطع تاریخ معاصر خود شده اند.تصاویر و اخبار این مناطق به حدی دلخراش است که اوضاع مهاجران میانمار را در اذهان بیننده زنده می کند.

مردم تروکمن و عرب در اب فرو رفته اند، تشنه اند، گرسنه اند، خسته اند، بیمارند، مالباخته اند، مجروح و مصدومند، رها شده اند، …

اما بیش از هرچیز دیگر موضوع (و یا بعبارتی دیگر ترفند) کوچ جمعی و تحمیلی ملل تورکمن و عرب از سرزمین اجدادی شان در ترکمنستان و عربستان ایران به بهانه سیل من را وحشت زده کرده است.

اهالی هر دو منطقه می گویند که کندی، سستی و حتی فقدان کمک رسانی نیز تبدیل به وسیله ای برای تشدید این روند شده است. صحبت از کوچ تحمیلی صدها هزار تورکمن و عرب از سرزمین ترکمن صحرا و احواز است.

هنوز خانه ها، خیابانها و مزارع مردم در اق قلا و گمیشان در ترکمن صحرا در درون اب است و اهالی دارند با تکیه با امکانات بومی و شخصی با چنگ و دندان مقاومت می کنند..

مردم عرب نیز با مشاهده اقدام دولت در خشک نگهداشتن هورالعظیم به دلیل بستن مسیلهای اب و انداختن سیل به سوی مناطق مسکونی به این باور رسبده اند که دولت تهران منطقه خوزستان نفت خیز را منهای انسانهای عرب این منطقه می خواهد. یعنی می خواهند صاحب خانه را از خانه بیرون کنند تا اموالش را تصاحب کنند.

در اصل آنها همان برنامه و طرحی را که اسلافشان با جنک و نسل کشی در آذرماه سال ۱۳۲۵ در آذربایجان کردند را دارند به بهانه سیل در ترکمنستان و در الاحواز پیاده می کنند.مردم بی نوا در حالی که در محاصره مصایب مهلک و مسایل عدیده هستند با جان و دل در حال مبارزه و مقاومتند.

باید به هر صورت ممکن باید به یاری ملل تورکمن و عرب بشتابیم.
امروز همه ما ترکها و آذربایجانیها؛ تورکمن، عرب، احوازی و سیل زده هستیم.

از صفحه فیس بوک دکتر فرزاد صمدلی

این مطلب را شیر کنید

Check Also

دادستان شیراز گزارش «کمیته حقیقت‌یاب سیل» را فاقد اعتبار میداند

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »‌  دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن