خانه / ایران / آیا تراختور صرفا یک تیم فوتبال است؟!

آیا تراختور صرفا یک تیم فوتبال است؟!

این روزها در بیشتر کمپین‌های حمایتی آزربایجانیان از سیل‌زدگان گلستان، اسم ” تراختور ” در قالب ” تراختورچی‌های فلان شهر ” یا حداقل به شکل لوگوی این تیم به چشم می‌خورد و دوباره این سوال اساسی را مطرح می‌کند که آیا تراختور صرفا یک تیم فوتبال است؟؟

وقتی سال ۸۷ تراختور به لیگ برتر صعود کرد، از همان اول با تماشاگران پرشور خود نشان داد که این یک تیم معمولی نیست، چرا که تا قبل از صعود آن به لیگ برتر بیشتر به عنوان تیم فوتبالی دیده می‌شد. اما بعد از صعود مجدد به لیگ و با تاثیر گرفتن از شرایط و اتفاقات جامعه که بیانگر تبعیض‌ها و ناعدالتی‌ها علیه تورک‌ها بود، تراختور تبدیل به یک جنبش مردمی و صدای حق‌طلبی شد. حتی الان هم بیشتر هواداران این تیم زیاد کاری به مربی و بازیکن‌ سالاری، برد و باخت تراختور و امتیازات جدول ندارند و عاشقانه بازی‌های تیم محبوب‌شان را تماشا می‌کنند. چرا که این تیم فارغ از مستطیل سبز، اتحاد یک ملت را یدک می‌کشد. حالا ما در این نوشته به تبعیضات رسانه‌ای، ناداوری‌ها، فشار فدراسیون و اینکه چندین بار مانع قهرمانی این تیم شدند و تمامی آن اتفاقات را که صرفا یک حاشیه فوتبالی جلوه دادند، کاری نداریم بلکه بحث ما سمبل اتحادیست که این تیم به یدک می‌کشد.

می‌توان گفت تیم تراختور از معدود تیم‌هایست در جهان که رسالت بزرگی را بر عهده دارد، رسالتی که با حمایت میلیون‌ها هوادار همراه است. شعارهای طرفداران تراختور که از بدو ورود به لیگ در استادیوم سر می‌دادند، مشخصه همین رسالت بود. محوریت ثابت شعارهای طرفداران این تیم بیشتر در راستای ضد نژادپرستی و تبعیضات اعمال شده بر ملیت‌های غیر فارس به خصوص تورک‌هاست. آنها تحقق زبان مادری را که حقوق اولیه هر انسانیست، فریاد می‌زنند. با خشک شدن دریاچه اورمیه تراختور نقش یک جنبش محیط زیست را اجرا کرد، شعار و بنرهایی در راستای احیای این دریاچه در معرض عموم گذاشته شد و به مسئولین یادآوری کرد که تراختور آمده است تا صدای ملتش باشد. بازی‌های این تیم همیشه سنگر حمایت از فعالیت مدنی و آزادی‌خواهانه بوده و هست. این صدای آزادی‌خواهانه‌ی تراختوری‌ها نه فقط در چارچوب کشور بلکه برون مرزی نیز شده است، آن‌ها با وجود بایکوت رسانه‌ها صدایِ مظلومیت ” قاراباغ ” اشغالی و مسلمانان “اویغور چین” را فریاد زدند. برای اولین بار در کشور، در استادیوم سهندِ تبریز صدای نه به تبعیض علیه زنان بلند شد و هزاران نفر از طرفداران این تیم خواستار ورود زن‌ها و دختران به داخل استادیوم شدند و هنوزم که هنوز است در دقیقه ۲۴ هر بازی این حق را فریاد می‌زنند.

اما رسالت تراختور فقط به استادیوم محدود نمی‌شود، این را می‌توان از حمایت و کمک‌رسانی طرفداران این تیم از مردم آسیب‌دیده‌ حادثه سیل تورکمن صحرا گلستان فهمید‌. طرفداران این تیم در سرتاسر آذربایجان کمپین‌های خود را به راه انداختند و به جمع‌آوری ضروریات و کمک‌های انسانی پرداختند تا در بی‌تدبیری دولت و مسئولین مرهمی بر دل برادران تورکمن خود باشند.

تمامی موارد ذکر شده، تنها بخش کوچکی از رسالت سرخ‌پوشان آذربایجان است، با این تفاسیر آیا می‌توان چشم بر تمامی نقش‌های اجتماعی این تیم بست و آن را صرفا یک تیم ساده لیگ برتری نامید؟؟

هادی حیدری

این مطلب را شیر کنید

Check Also

سکته سه هوادار تیراختور و زخمی شدن صدها هوادار

در حوادث دیروز ورزشگاه سهند تبریز سه هوادار تیراختور دچار سکته قلبی شدند و صدها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن