خانه / ایران / آذربایجان شرقی مهاجرت فرست ترین استان کشور

آذربایجان شرقی مهاجرت فرست ترین استان کشور

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس گفت: آذربایجان شرقی به دلیل بی توجهی مسئولان، بیکاری، فقر و عدم توسعه مهاجر فرست ترین استان کشور شده است.

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  به نقل از خبرگزاری خانه ملت، بیت الله عبداللهی در نشست علنی سه‌شنبه (21 اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی، گفت:  آذربایجان  نقش بسزایی در تاریخ ایران داشته است، آذربایجان خالق مشروطیت است، آیا ستارخان را فراموش کرده اید؟ همان ستارخان سرزمین ارسباران و اهر، آذربایجانی ها  هزاران شهید به انقلاب اسلامی تقدیم کردند، کجای ایران به اندازه آذربایجان شهدای محراب دارد؟ سوال من این است، اذربایجان با این همه افتخار چرا پیشرفت آنچنانی ندارد؟ چرا به استان ما و شهرستان اهر، هریس بی توجهی می‌شود.

آذربایجان شرقی مهاجر فرست ترین استان کشور است

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره آمار سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی بیان کرد: آذربایجان شرقی مهاجر فرست ترین استان کشور است. یعنی جوانان بیکار، دانشگاه‌ها توسعه نیافتاده، کمبود سالن های ورزشی، عدم تجهیزات کافی برای بیمارستانها، مشکلات آب، کشاورزی،  مدارس و آموزش و پروش و وضعیت راه‌ها نامناسب و ادارات به وظایف قانونی خود عمل نمی‌کنند، به همین دلیل استان آذربایجان شرقی مهاجر فرست ترین استان کشور شده است.

عبداللهی در ادامه تصریح کرد: استان آذربایجان در تولید ناخالص داخلی رتبه نهم را در کشور  دارد،  این موضوع نشان دهنده آن است که ما فاصله بسیار زیادی با برخورداری داریم ، فاصله معنی داری با رفاه داریم ، سرانه تولید در سالهای گذشته پایین‌تر از متوسط کشوری بوده است. پایین بودن سطح رفاه در استان باعث کاهش جمعیت آذربایجان شرقی شده است، به نوعی که از سال 75 رو به کاهش بوده و در سال 95 به 4.9 درصد رسیده است، یعنی بخش زیادی از جمعیت ما به دلیل عدم توسعه مهاجرت نموده است. یک چهارم جمعیت شهر تبریز به دلیل فقر، بی‎کاری و عدم توجه مسئولان کشور، حاشیه نشین شده است و حاشیه نشین‌ها عمدتاً از شهرستان‌های اهر و هریس هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: بانک‌ها وظیفه حمایت از اقتصاد کشور را دارند. اما  از سال 1394 تعداد بانک‌های دولتی در این استان به خصوص شهرستان‌های اهر و هریس کاهش یافته است. علی رغم اینکه مشکلات ما هچنان وجود دارد، درآمدهای مالیاتی استان طی سالهای گذشته به شکل بی سابقه‌ای افزایش یافته و به بالای 31 درصد رسیده است. علیرغم اینکه سهم ما از اعتبارات بودجه کشور کمتر بوده است، رشد اعتبارات عمرانی و هزینه‌ای آذریایجان شرقی طی سالهای گذشته به شدت پایین بوده است که برای برنامه ریزان کشور که به این استان بی توجهی می‎کنند، باعث ننگ است.

رشد اعتبارات استان آذربایجان کمتر از متوسط کشور است

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از سازمان برنامه بودجه تصریح کرد: چرا رشد اعتبارات استان آذربایجان کمتر از متوسط کشور است، امروز همگان شاهد هستند که در شهرستان اهر و هریس هیچ پروژه ای افتتاح نمی‌شود. ما از نظر تولید برق ضعیف ترین استان کشور هستیم، این آمار رسمی است که خودتان منتشر کرده اید . متاسفانه شهرک‌های صنعتی ما به دلیل نبود برق و شبکه فاضلابی بدون سرمایه گذار رها شده اند.

دلبل این همه تبعیض برای مناطق تورک در طی 100 سال گذشته چیست؟

این مطلب را شیر کنید

Check Also

مذاکره باشگاه تراکتور برای بازگشت اروین

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »‌ باشگاه تراکتور درحال مذاکره با اروین برای بازگشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن