خانه / ایران / عدم احیا و رسیدگی به وضعیت خانه ارفع الملک جلیلی

عدم احیا و رسیدگی به وضعیت خانه ارفع الملک جلیلی

خانه ارفع الملک جلیلی شهردار و بانی عمارت کنونی شهرداری تبریز که یکی از خانه های تاریخی تبریز است و به حال خود رها شده است.

«حسین قلی خان جلیلی» که به «ارفع الملک» شهرت دارد نهمین شهردار تبریز بود و خدمات ارزنده‌ای برای این شهر انجام داد که مردم هنوز هم از آن‌ها استفاده می‌کنند.

ارفع‌ الملک ۲ مرتبه در سال‌های ۱۲۹۷ و ۱۳۱۳ هجری‌شمسی به ریاست بلدیه (شهرداری) تبریز انتخاب شد و خدمات ماندگار و قابل توجهی انجام داد و در دوران مشروطیت به صف مشروطه‌خواهان که شهردار تبریز بود و همچنین وی در مرداد ماه ۱۳۱۳ همزمان با وقوع سیل ویرانگر به‌عنوان شهردار تبریز انتخاب شد و با ساخت مسیل لیقوان چایی (مهرانه رود)، تبریز را برای همیشه از تهدید سیل نجات داد.

با همت والای این انسان پاک سرشت و همیاری مردم تبریز بدون بودجه دولت در کوتاهترین زمان ممکن و با صرف کمترین هزینه (کمتر از یک میلیون تومان) سد تبریز به طول ۱۲ کیلومتر از شرق به غرب تبریز ساخته شد و با بهره‌گیری از ابتدایی‌ترین وسایل ممکن، این کار عظیم اتفاق افتاد.

جلیلی علاوه بر این کار مهم، به‌عنوان بانی عمارت شهرداری نیز شناخته شده و نکته جالب اینجاست که این عمارت ارزشمند با صرفه‌جویی از اعتبار پروژه لیقوان چایی و با مبلغی در حدود ۱۲۵ هزار تومان احداث گردیده است. وی با هزینه شخصی خود از انگلستان ساعتی خریداری کرد و آن را بر بالای برج عمارت نصب نمود. اولین کشتارگاه مدرن تبریز را احداث نمود، روزهای جمعه را تعطیل رسمی اعلام کرد، دارالمجانین و همچنین صدارت مجمع التربیه (محل تعلیم و تربیت اطفال یتیم و بی‌کس) را تاسیس کرد.
همچنین فرزند او اولین ایرانی بود که گواهینامه‌ی رانندگی گرفت. وی از نیکوکارترین افراد این شهر و ساکن محله‌ی منصور (شهید بهشتی فعلی) بود. قدمت خانه‌ی او به دوران پهلوی اول می‌رسد و سردر بسیار زیبای آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، اما خود خانه به حال خود رها شده است! سنگ‌کاری‌های این خانه در تبریز بی‌نظیر است اما سهم آن از تمام خبرهای داغ گردشگری تنها یک سردر ثبت شده است. امروز اگر از کسی از اهالی تبریز اسم این شهردار شایسته و لایق تبریز را که به گواه تاریخ در دوران فعالیت خود تحولی اساسی در ساختار شهری تبریز به وجود آورد را بپرسیم نمی شناسند و این خانه تاریخی هم در خیابان منصور به حال و روز خود رها شده است، مثل بیشتر خانه های تاریخی تبریز که در سایه بی توجهی مسئولین به حالت خرابه در آمده اند.

جعفر چلبیانلی

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن