خانه / بین الملل / دیکتاتور زانو زد!

دیکتاتور زانو زد!

هیچ چیزی سکرآورتر از زانوزدن یک دیکتاتور در مقابل مردمش نیست؛ کاری که بوتفلیقه پس از چندین هفته تظاهرات مردم الجزایر کرد. بو تفلیقه که در ۸۲ سالگی نیز حاضر به ترک قدرت نبود، اعلام کرد که دیگر نامزد پست ریاست جمهوری نخواهد شد. در این سو، یعنی در ساحل نیل، جرقه‌ی جدید بهار عرب در سودان و الجزایر چندان برای عبدالفتاح سیسی دیکتاتور مطلق‌العنان مصر دلهره‌آور بود که از مصریان خواست به فکر سرنگونی‌اش نباشند و گرنه گرسنگی خواهند کشید.

به گزارش الجزیره‌ی عربی که طبق معمول نقش رسانه‌ی بهار عربی را ایفا می‌کند، بو تفلیقه دیگر نامزد نخواهد شد. چنین تصمیمی تحت فشار اعتراضات مردمی صورت می‌گیرد که هفته‌هاست الجزایر را فرا گرفته است.

بی‌بی‌سی می‌گوید از حدود یک ماه پیش که آقای بوتفلیقه اعلام کرد باز هم نامزد ریاست جمهوری می‌شود اعتراض‌های وسیعی الجزایر را فرا گرفت و ده‌ها هزار نفر به اعتراض‌ها و تظاهرات پیوستند.

در جریان اعتراض‌های گسترده اخیر در الجزایر، معلمان، استادان و دانشجویان چند دانشگاه اعتصاب کردند. بسیاری از فروشگاه‌ها تعطیل شد و حرکت قطارها تعلیق شد.

دو حزب مخالف دولت گفته بودند که انتخابات ریاست جمهوری را که قرار بود حدود پنج هفته دیگر برگزار شود، تحریم می‌کنند. قضات الجزایر هم مخالفت خود را با پنجمین نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه اعلام کردند و گفتند حاضر به نظارت برروند انتخابات ریاست جمهوری نیستند چون آن را مخالف اراده ملت الجزایر می‌دانند.

پیشتر سخنگوی ریاست جمهوری در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که اگر آقای بوتفلیقه بار دیگر انتخاب شود بعد از یک سال دوباره انتخابات برگزار می‌کند، اما این وعده باعث فروکش کردن اعتراض‌ها نشد. بسیاری از جوانان الجزایری به وضعیت بد اقتصادی اعتراض دارند و طبقه حاکمی را که بعد از استقلال از فرانسه در راس قدرت بوده به فساد مالی متهم می‌کنند.

دلیل سکوت نسبی رسانه‌ی خودخوانده‌ی ملی درباره‌ی عصیان مردمان سودان الجزایر روشن است، اما چرا رسانه‌های مستقل آنچنانکه شایسته است به این امر مهم نمی‌پردازند.

سیاست رهایی‌بخش در جایی جوانه زده است.

ایواز طاها

این مطلب را شیر کنید

Check Also

یانلیش یازمالاردان اوساندیم- ایواز طاها

دئمه‌یین فلسفه‌‌دیر باشا دۆشموروک. اوْلدوقجا ساده و آچیق لحن‌له دئییرم: یانلیش یازماق باش آلیب گئدیر. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن