خانه / ایران / اخطار نماینده میاندوآب به کلمات عجیب تولید شده در فرهنگستان زبان فارسی + ویدئو

اخطار نماینده میاندوآب به کلمات عجیب تولید شده در فرهنگستان زبان فارسی + ویدئو

جهانبخش محبی‌نیا گفت: کار به جایی رسیده که اقدامات فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی موجب بی حرمتی به زبان فارسی شده است، اجازه دهید که ما زبان فارسی را همچون زبان فردوسی، خیام، سعدی، زکریای رازی، و آخوند خراسانی پیش ببریم. این اصلاحات پیشکش است.

 به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »

«جهانبخش محبی‌نیا» در جلسه علنی امروز – یکشنبه- مجلس در اخطاری با استناد به اصل ۱۵ قانون اساسی اظهارداشت: زبان و خطِ رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آن‌ها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.

کجا آمده شما به جای کلمه «کنترل» واژه « وارسی» بذارید و یا واژه «برنما» که استفاده شد، اینها در شان مجلس نیست.

وی افزود: این که امروز مجلس در جریان بررسی ایرادات شورای نگهبان در لایحه بودجه ۹۸ یا طرح اصلاح قانون انتخابات برخی لغات را تغییر داد، نزدیک به ۳۰ -۴۰  واژه استفاده شد که برای دانشجویان و دانش‌آموزان نامفهوم است، در واقع اقدامی را در وهن زبان فارسی انجام داده و به دستاوردهای بزرگ جامعه ایران بی اعتنایی کرده است.

نماینده میاندوآب در مجلس تاکید کرد: کار به جایی رسیده که اقدامات فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی موجب بی حرمتی به زبان فارسی شده است، اجازه دهید که ما زبان فارسی را همچون زبان فردوسی، خیام، سعدی، زکریای رازی، و آخوند خراسانی پیش ببریم. این اصلاحات پیشکش است. ما از هیأت رییسه می‌خواهیم که جلوی این کارها را بگیرد وگرنه از این مجلس میریم.

علی مطهری نایب رییس مجلس که ریاست ساعاتی از جلسه علنی امروز را برعهده داشت این اخطار را وارد ندانست و گفت: در طول چند سال اخیر کلمات لاتین و انگلیسی در زبان فارسی مورد استفاده زیاد قرار گرفته است در همین باره از وزیر ارشاد سوالی داشتم که ایشان کارت زرد گرفت.

وی افزود: باید جلوی استفاده از کلمات انگلیسی را در زبان فارسی گرفت لذا کار شورای نگهبان بر لزوم جایگزینی این کلمات درست بود ما هم می‌خواهیم به دوران آخوند خراسانی در زبان فارسی برگردیم.

در هنگام توضیحات مطهری، محبی نیا اعتراض کرد و ‌گفت که این حرف‌ها درست نیست اما اعتراض وی به جایی نرسید.

در هنگام بررسی لایحه بودجه سال آتی کلماتی همچون بازبینی جایگزین کنترل، رایانه‌کی جایگزین فضای مجازی، الگو جایگزین مدل و برنما جایگزین بنر شد.

00:00
این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن