خانه / ایران / معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش: آموزش به زبان مادری امکان‌پذیر نیست

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش: آموزش به زبان مادری امکان‌پذیر نیست

 به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »   رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس درباره «اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی/ حق آموزش زبان مادری» اظهار کرد: آن چیزی که سیاست وزارت آموزش و پرورش است، طبق اصل قانون اساسی است؛ در قانون اساسی، آموزش زبان مادری نگفته است بلکه عنوان شده است آموزش زبان و ادبیات اقوام در کنار زبان فارسی، آزاد است.

وی ادامه داد: اینکه به زبان مادری آموزش دهیم، امکان‌پذیر نیست زیرا به ضرر دانش‌آموزان است چرا که آنها فرصت‌های موفقیت تحصیلی را از دست می‌دهند؛ البته پژوهش‌های جهانی نیز این را تأیید می‌کند.

حکیم‌زاده با بیان اینکه در جشنواره هویت ایرانی ـ اسلامی کودکان، یکی از آیتم‌ها در برنامه این بود که به فرهنگ و زبان محلی توجه کردیم، گفت: یعنی در کنار اینکه زبان نُرم و معیار را به کودکان یاد می‌دهیم، ادبیات و فرهنگ زبان مادری را نیز به دانش‌آموزان آموزش می‌دهیم.

وی تصریح کرد: سیاست وزارت آموزش و پرورش در دوره پیش‌دبستانی و دبستان توجه به ادبیات قومی است و در این راستا تولیدات متعددی نیز داریم یعنی آموزش به زبان فارسی است اما ادبیات قومی و محلی را نیز به دانش‌آموزان آموزش می‌دهیم که در قالب داستان‌ها و شعرهای محلی است.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن