خانه / ایران / فلاحت‌پیشه: بدهی سوریه به ایران تسویه شود

فلاحت‌پیشه: بدهی سوریه به ایران تسویه شود

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران حشمت الله فلاحت پیشه بدهی سوریه به ایران را مطرح کرده و گفته که باید این بدهی تسویه شود زیرا حق الناس است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران حشمت الله فلاحت پیشه بدهی سوریه به ایران را مطرح کرده و گفته که باید این بدهی تسویه شود زیرا حق الناس است.

به گزارش آرازنیوز، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران حشمت الله فلاحت پیشه در گفتگو با ایرنا گفته که «در طول مدتی همکاری ایران و سوریه، دولت این کشور بدهی عمده ای به ایران دارد و مسئولان جمهوری اسلامی ایران به لحاظ قانونی و شرعی باید این بدهی را به کشور بازگردانند؛ در دیداری که با مقامات سوری داشتم، به عنوان نخستین مقام ایرانی اعلام کردم که این بدهی ها حق الناس است و باید پرداخت شود.»

با این حال فلاحت پیشه به مقدار بدهی دولت سوریه به ایران اشاره‌ای نکرد. بدهی که به گفته حق الناس است و متعلق به مردم کشور ایران است.

وی همچنین گفته که بقا دولت سوریه مدیون آنچه که وی آن را جریان مقاومت می خواند است و «دولت مستقر سوریه به سختی یازده درصد از خاک این کشور را در اختیار داشت، امان اکنون بیش از ۶۵ درصد کشور را در اختیار گرفته است.»

مخارج دولت ایران در جنگ‌های نیابتی یمن، عراق، سوریه و حمایت از گروههای مسلح همچون حزب الله و تاسیس و حمایت مالی از گروههای زینبیون، فاطمیون، حوثی‌ها و حشدالشعبی وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم در داخل کشور را در وضعیت نامطلوبی قرار داده است.

طبق برآورد دفتر نماینده سازمان ملل در امور سوریه، استفان دی میستورا میزان مخارج حکومت ایران در سوریه سالیانه به طور متوسط ۶ میلیارد دلار می باشد. برآوردهای اسرائیل و برآوردهای مستقل کارشناسان سیاسی رقمی به مراتب بالاتر از دفتر نمایندهسازمان ملل در امور سوریه ارائه می‌دهند.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

رزمایش گسترده ارتش آذربایجان آغاز شد

 به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »‌نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان با حضور 10 هزار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن