خانه / ایران / روز جهانی زن/ میلیونها زن قربانی خشونت و تبعیض / ایران و افغانستان در راس خشونت علیه زنان

روز جهانی زن/ میلیونها زن قربانی خشونت و تبعیض / ایران و افغانستان در راس خشونت علیه زنان

همزمان با روزجهانی زن، سازمان ملل متحد با انتشار اعلامیه از کشورهای جهان خواسته است برای جلوگیری از خشونت علیه زنان اقدامات فوری روی دست گیرند.

در این اعلامیه آمده است که در حال حاضر از هر سه زن در جهان یک نفر آنان مورد خشونت قرار میگیرد و روزانه هشتصدوسی زن در سراسر جهان در نتیجه بیماری های وابسته به بارداری و زایمان که  قابل پیشگیری هستند، جان شان را از دست میدهند. گزارش های که از سوی سازمان های جهانی حقوق بشر منتشر میشود نشان میدهد که وضعیت زنان به ویژه در کشورهای در حال توسعه و بسیاری از کشورهای اسلامی نگران کننده است و میلیون ها زن در این کشورها با انواع خشونت روبرو هستند.

افغانستان و ایران نیز در شمار کشورهای هستند که زنان در آنجا با انواع فشارها و خشونت ها روبرواند. چند ماه مانده به روز جهانی زن، اعتراض به حجاب اجباری در ایران ده ها زن را راهی زندان کرد و سازمان های حقوق بشری میگویند این زنان با انواع فشارها از جمله آزار و اذیت جنسی در زندان ها روبرو هستند.

جمهوری اسلامی ایران، قوانین سختگیرانه ای در برابر زنان اعمال میکند، قوانینی که مقام های این کشور میگویند از اسلام گرفته شده و مدافعان حقوق زن در ایران آن را یکی از عوامل اصلی فشار و سرکوب زنان میخوانند.

به گونه مثال زنان در ایران اجازه ندارند برای رسیدن به کرسی ریاست جمهوری وارد رقابت های انتخاباتی شوند، به مقام های مهم مذهبی دست یابند، و یا وارد ارتش شوند. آوازخوانی برای زنان در این کشور ممنوع است و زنان ایرانی نمیتوانند بدون اجازه مردان خانواده به سفرهای بیرونی بروند و یا در مسابقات ورزشی جهانی شرکت کنند.

در افغانستان، کشور جنگزده و فقیر در همسایگی ایران نیز وضعیت زنان نگران کننده خوانده میشود. هرچند قوانین رسمی افغانستان در مقایسه با ایران آزادی های به مراتب بیشتری برای زنان داده اما قوانین عرفی و رسم و رواج ها در این کشور زندگی را برای زنان دشوار کرده است.

حضور طالبان در بخش های گسترده افغانستان مانع حضور زنان در اجتماع میشود و در بخش های از این کشور که سالانه صدها هزار دلار صرف برنامه های توانمندسازی زنان میشود، زنان همچنان به عنوان شهروندان درجه دو و سه شناخته میشوند.

آزار و اذیت خیابانی در این کشور بیداد میکند و حتی در بخش های از افغانستان زنان به جرم صحبت کردن با مردهای “بیگانه” به سنگسار محکوم میشوند.

در عربستان سعودی نیز وضعیت زنان بسیار نگران کننده است. اگرچه محمد بن سلمان ولیعهد این کشور مدعی اصلاحات در این حوزه است اما رفتارهای بسیار بد با فعالین حقوق زنان و عدم ممانعت از از اعمال خشونت مردان علیه زنان در این کشور اوضاع بسیار بدی را فراهم آورده است.

اوضاع زنان در کشورهای روسیه٬ اروپای شرقی٬ امریکای لاتین و آفریقا نیز خوب نیست و بسیاری از آنان هدف خشونهای خانوادگی  و یا تجاوزهای خیابانی و یا حتی بردگی جنسی در زمان جنگها قرار می گیرند.

امسال نیز روز جهانی زن در حالی تجلیل میشود که حق میلیون ها زن در نظام های به شدت مردانه در سراسر جهان پایمال میشود و زنان در بسیار از کشورها حتی از دسترسی به حقوق اولیه شان محروم اند.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن