خانه / ایران / زنان تورک در ایران / به مناسب روز زن

زنان تورک در ایران / به مناسب روز زن

محمد حکیم پور در روز ۸ مارس٬ روز جهانی زن٬ مطلبی تحت عنوان «زنان تورک در ایران» نوشته که خبرگزاری بایداق آن را به مناسب روز جهانی زن  تقدیم خوانندگان گرامی خود می کند:

زنان نه تنها نیمی از جمعیت تورک در ایران را تشکیل می‌دهند، بلکه در تربیت نیم دیگر جامعه نیز نقش اصلی را دارند. تربیتی که منظور از آن نه صرفاً انتقال ارزش‌های اخلاقی و هنجارهای اجتماعی، بلکه تربیتی در برگیرنده مقوله آموزش نیز است.

بالاتر از این، زنان بازتولیدکنندگان زبان مادری در میان ملت نیز هستند و بی‌راه نیست که زنان را عامل اصلی انتقال زبان مادری می‌دانند. مادر، نخستین وسیط زبان برای کودک محسوب می‌شود و کودک زبان خود را از زبان مادرش انتخاب می‌کند.

این همه، اقتضا می‌کند که ما اهمیت جلوگیری از آسیمیلاسیون زبانی در زنان تورک را بدانیم و برای آن راهبرد داشته باشیم.

ما اگر راهبرد واقع‌بینانه‌ای در این زمینه داشته باشیم، خواهیم توانست هم در میان زنان و هم در میان نسلی که آنها می‌پرورند، مانع از گسترش آسیمیلاسیون شویم.

پس هر مرد از این حیث یک انسان محسوب می‌شود و هر زن، حداقل دو انسان!

با این وجود سیاست‌های آسیمیلاسیونیستی در کشور لزوماً رویکرد جنسیتی ندارند و هر دو جنسیت را در بر می‌گیرند، لذا راهبردهای مقابله با این سیاست‌ها نیز لزوماً ماهیت جنسیتی نمی‌تواند داشته باشد.

به نظر من، گسترش حوزه جامعه مدنی و تشویق ورود زنان به این حوزه از یک سو و تلاش برای تورکیزاسیون نهادهای جامعه مدنی را از سوی دیگر به طور توٱمان باید از راهبردهای مهم مقابله با سیاست‌های آسیمیلاسیونیستی تلقی کرد.

افزایش کمیت و کیفیت محصولات فرهنگی به زبان تورکی، از جمله در حوزه کتاب، فیلم، انیمیشن، موسیقی و شعر نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

همچنین، بازسازی چهره‌های اساطیری زنان تورک، می‌تواند به تقویت فرایند هویت‌پروری در زنان تورک کمک کند.

 

 

به مناسبت همین روز مطلبی از ترکان قشقایی ارسال شده که  ذیلا تقدیم می گردد: 

 

نوشته : عماد حضرتی

به نام خدای فرشته ها “آن روز که خداوند خواست ، فرشته هایی در زمین قرار دهد دختر را آفرید” سلام به فرشته گان خاک،فرشتگان زمینی! سلام به شیر دختران تورک! سلام به دختران آزاد اندیش و آزاده تورک!که درس آزادگی را از سارا آموخته اند! نام های زیبای جهان انسانیت و انسان بر شما فرشتگانند! “ترلان” هایی که روح به پرواز میکشند! “پروین”هایی که با صدایی مخملی میخوانند و پروین هایی که با جسارت شعر میگویند. “آلما” هایی که تصویر زیبای سیب و شبنم را از رنگ می اندازند! “یاشگین” هایی که سحرگاه هان خورشید را شرمنده میکنند! “آیدا و آیلار “هایی که خانه ها را دنیا دنیا “مهتاب”ی میکنند! “سونا” های که کوتاه نمی آیند و با موجهای کشنده میچرخند و “رها”یی میابند، و مهر و دوستی “هدیه” میدهند! “ساقی” های که سرها را از سردی و بی روحی اندیشه و تفکر نجات میدهند!!
“افسانه ” هایی که مضمون آب و آینه، مفهوم نجابت سبز و رایحه ی صبحند و خورشید خدا رو به آنها نماز می گزارد و مهتاب بر حصیر ساده ی آنها، به تمنا می نشیند.همه شمائید همه نام ها و صفات قشنگ تقدیمتان باد! آری!!الفبای زندگی انسان بر پایه مهر و صفا و محبت های دخترانه است!دخترانی که مادران آینده اند بقول استاد ارجمندم عوض الله صفری:« “آنا” کلمه اش مقدس است، خودش دیگر چیست؟»دختر،زن و مادر کانون هستی و مرکز مهرورزی و نماد زاییندگی جهان است! دختران در میان ملت تورک بهترین موقعیت را در حرمت گذاری به حدود و حقوقشان دارند!نگاهی به تاریخ ملت تورک و واقعیت های افتخار برانگیزی چون مشارکت های بی نظیر سیاسی ،اجتماعی و فرهنگی که همه به برکت نگاه الگوگر و اندیشه گر و اسوه گیری از وجود گرانقدر دختران موفق تورک به دست آمده، شاهد و گواه آن است! بانوان عزیز ملتم نقش شما در سربلندی ملت قهرمان تورک! انکار نشدنی ایست! صدا و همت دلیر مردان آزربایجان در زره زره ادبیاتی تورکی از اشعار فولکلور درباره زینپ پاشای شجاع تا شعر شهریار آنجا که سراغاز حیدربابایای مشهورش با تصویر مهربانی،صفا، صمیمیت و آزادی ذاتی دختران روستایش که بی شک تمثیل گر آزربایجان عزیز است را به رخ می کشد و این تصویر در تار و پود هنر و فولکلور آزربایجان عزیز موج میزند:
حيدر بابا ايلدريم لار شاخاندا سللر سولار شاقليدايوب آخاندا قيزلار اونا صف باغليوب باخاندا سلام اولسون شوكتیزه، ائلیزه!
صدای همت مردان آزربایجان را در استادیوم سهند در گرما و سرما درباره ی وصف سارای های نجیب را دیدید وشنیدید:

آذربایجان قیزلاری/گویلرین اولدوزلاری/ استادیوم یوللاری/ گوزلیری اونلاری

سبزترین و عزیزترین احتراماتمان را از جنوب ایران و از سوی تورکان قاشقایی تقدیمتان می نمایم.روزتان مبارک

 

 

این مطلب را شیر کنید

Check Also

شب یلدا یا چیلله ؟

بایداق _ شب اول زمستان که مردم آذربایجان و ترکان ایران به آن «چیلله گئجه‌سی» …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن