خانه / ایران / «هادی نکیسا» نوازنده نامی قشقایی / سی و دومین سالگرد درگشت

«هادی نکیسا» نوازنده نامی قشقایی / سی و دومین سالگرد درگشت

هادی نکیسا فرزند استاد داوود نکیسا، در سال ۱۳۰۳ خورشیدی، در طایفه عمله ایل قشقایی متولد شد. وی موسیقی را از دوران کودکی، نزد پدرش، با سازهای سه تار، تار و کمانچه فرا گرفت.
او در دوران جوانی به جهت یادگیری ساز و ویولن و همچنین مبانی و اصول موسیقی، به تهران عزیمت کرد. وارد آموزشکده موسیقی استاد ابولحسن صبا شد و در کلاس درس ایشان شرکت کرد. وی پس از پایان مراحل آموزشی و شروع فعالیت حرفه ای در حوزه موسیقی قشقایی نیز از ساز ویولن استفاده می کرد.
هادی نکیسا به هنگام تاسیس رادیو شیراز به استخدام این مرکز درآمد و در آنجا دست به خلق آثار فراوانی زد. بیشتر آثار رسمی وی، در قالب صفحات گرامافون، در آرشیو مرکز رادیو و تلویزیون استان فارس موجود است که این آثار هنوز هم توسط آن مرکز مورد استفاده قرار می گیرند.
او برای خلق آثارش، با خوانندگان موسیقی قشقایی از جمله محمدحسین کیانی، طهمورث خان کشکولی، بانو ماه پرویز، سلطان حسین کرمی، بانو زینت، امان اله یوسفی و آقای بهرامی، همکاری مستمری داشته و با یکدیگر آثار ارزشمندی را به ثبت رسانیده اند.

مهمترین آلبوم منتشر شده از ایشان مجموعه «موسیقی نواحی ایران، آوازهای قشقایی» است که با همکاری محمدحسین کیانی و حبیب خان گرگین پور تهیه شده است. این مجموعه به کوشش بانو پروین بهمنی در سال ۱۳۸۸ توسط موسسه ماهور در تهران، منتشر شد.

هادی نکیسا در ۱۷ دی ماه ۱۳۶۵ در جایدشت فیروزآباد در سن ۶۲ سالگی با دنیای هنر و موسیقی خداحافظی کرد و چشم از جهان فرو بست.

برگرفته از کتاب دستور مقدمانی تار و سه تار قشقایی نوشته ایلیاشار گودرزی فرد…

این مطلب را شیر کنید

Check Also

لغت نامه رهایی بخش / ایسا رحمانی دوغانلی

ملتی که زبانش را فراموش کند، بی هویت، خیانتکار، بی اخلاق و غیر قابل کنترل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن