خانه / ایران / دانشگاه تاریخی «ملکه ترکان خاتون – ترکانیه» کرمان تبدیل به ویرانه شده است / ارسلان قشقایی

دانشگاه تاریخی «ملکه ترکان خاتون – ترکانیه» کرمان تبدیل به ویرانه شده است / ارسلان قشقایی

بیش از 8 میلیون نفر از جمعیت 47 میلیونی تورک در ایران در نیمه جنوبی کشور زندگی می‌کنند، ولی شوونیستها همیشه می‌خواهند این حقیقت را کتمان کنند و همیشه سعی داشته‌اند تا این جمعیت را کمتر نشان دهند و هم تا توانسته‌اند تاریخ و آثار معماری تورک را در این مناطق تخریب نموده‌اند و یا با نام آثار تمدن غیر تورکی معرفی کرده‌اند. جمیعت کثیر تورکان در شمال غرب، شمال شرق و مرکز ایران باعث شده که شوونیست‌ها قادر نباشند تا حدودی تاریخ و هویت آنها را تحریف کنند، ولی در این میان تورکان نیمه جنوبی ایران به علت بی‌توجهی تورک‌های مناطق شمال غرب، شمال شرق و مرکز به مسائل تورک‌های مناطق جنوب و همچنین عدم رشد و گسترش شعور ملی تورک در جنوب کشور، کاملاً در خطر فراموش شدن و آسیمیله شدن قرار گرفته‌اند.

تورک‌ها (ایلات تورک قاشقایی، بایات، ایناللی، آفشار، اوسانلی، چیگیل و…) در استانهای اصفهان، چهارمحال و بختیاری، فارس، کهکیلویه و بویراحمد، یزد، هرمزگان و بوشهر؛ تورکان منطقه خوزستان (ایلات تورک آفشار، لرکی، گوندوزلو، آغاجری، چیگیل و…)؛ تورکان منطقه لرستان (ایل تورک چاپلیق و…)؛ تورکان منطقه کرمان (ایلات تورک بیچاقچی، آفشار و…)، تقریباً در حال فراموش شدن هستند.

شوونیست‌ها و پان فارسیست‌ها همیشه سعی کرده‌اند تا تاریخ و هویت تورکان مناطق جنوبی ایران را محو کنند. در زمان پهلوی‌ها «مسجد تاریخی آتابکان» را که از آثار تمدن تورکان در استان فارس بود، کاملاً تخریب کردند. پس از انقلاب و در دوره جمهوری اسلامی نیز هم اکنون مجموعه‌های تاریخی بجا مانده از دوران حکومت قراختائیان «مجموعه ترکانیه» را که یادگار «ملکه ترکان خاتون قوتلوق» است به ویرانه تبدیل کرده‌اند. این مجموعه که نمای بیرونی آن دارای کاشیکاری سبز رنگ است به «قبه سبز، گنبد سبز» نیز مشهور است و در طول حکومت «ترکان خاتون» در کرمان بنا شده و شامل سالن اجتماعات، ساختمان حکومتی، دانشگاه و مقبره حاکمان قراختايی می‌شود. این مجموعه موزه‌ای از کاشیکاری معرق و معماری تورک است. مجموعه تاریخی «دانشگاه ترکان خاتون – ترکانیه» به عنوان نخستین دانشگاه در کرمان قدمتی بیش از دانشگاه آکسفورد دارد.

در زمان دولت اصلاحات، از بیت‌المال ایران، میلیونها دلار هزینه کردند تا برای شاعری دری‌گوی (فارسی‌گوی)، رودکی، یک آرامگاه در تاجیکستان بسازند، در حالی که بنای تاریخی ترکان خاتون کرمان که توسط یک ملکه و خاتون تورک بنا شده است را کاملاً در معرض ویرانی قرار دادند و به زباله‌دانی تبدیل کردند!
هدف شوونیست‌های فارس از این‌گونه اقدامات غیر انسانی، محو کردن آثار باستانی، تاریخی و معماری متعلق به تورکان است.

ترکان خاتون چهارمین پادشاه دولت تورک قوتلوق کرمان یا همان قراختائیان بود. همسرش دانشمند محبوب تورک «قطب الدین سلطان» پادشاه کرمان بود و بعد از فوت وی، ترکان خاتون به پادشاهی کرمان رسید و مدت 26 سال بر کرمان حکومت کرد. او زنی بسیار عادل و شجاع بود و در زمان حکومت خود در کرمان دانشگاهی ساخت که به نام او معروف است و امروز آن اثر تاریخی در حال ویران شدن است و به دپوی نخاله و زباله‌دانی تبدیل شده و دولت قصد مرمت آنجا را ندارد زیرا می‌خواهد وجود تاریخی تورکان و آثار معماری و تمدن تورک در کرمان را نابود کند.

یکی دیگر از عجایب و دور اندیشی‌های ترکان خاتون قوتلوق، احداث سیستم نوین توزیع آب در سطح شهر کرمان بوده است. بسياری از آب انبارها، قنات‌ها و بناها و راه‌های استان کرمان در زمان اين خاتون تورک احداث شد و امنيت و فرهنگ در کرمان رونق گرفت و کرمان به يکی از مراکز اصلی علم و ادب و معماری تورک تبديل شد. «ترکان خاتون» خاتونی بود که فرهنگ و ادب را به کرمان ارمغان آورد.

لازم به توضیح است جغرافیایی که امروزه ایران نامیده می‌شود بیش از هزار سال توسط تورک‌ها اداره می‌شد و جزئی از جغرافیای امپراتوری‌های بزرگ تورک بود. جغرافیای ایران امروزی از مجموعه‌ای از ممالکی تشکیل می‌شد که تمام آن ممالک توسط تورکان اداره می‌شدند و از آن‌روی در برهه‌ای از تاریخ به آن ممالک، «ممالک آتابکان» و در دوران قاجار به آن «ممالک محروسه پادشاهی تورک» گفته می‌شد. کرمان نیز در قرن هفتم هجری قمری، مملکتی بود که خاندان تورک «قوتلوق» بر آنجا حکومت می‌کردند و چهارمین پادشاه آن سلسله، ملکه «ترکان خاتون قوتلوق» بود که شهرت او جهانی است. هرچند که شوونیست‌های فارس قصد دارند که بنای تاریخی تورکان خاتون کرمان را ویران کرده و از اذهان پاک کنند ولی یاد «ترکان خاتون» همیشه در قلب و ذهن ما جاویدان است.

آرسلان قاشقایی

این مطلب را شیر کنید

Check Also

خانه تاریخی و ثبتی نبئی وند در زمی کوچه سی مراغه در آستانه تخریب به زودی تخریب و به جای آن یک پاساژ ساخته خواهد شد.

ساختار کنونی بنای خانه نبئی وند مربوط به اواخر قاجار بوده و بجز الحاقات ناهمگون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن