خانه / بین الملل / نامگذاری سال 2019 میلادی بعنوان سال «نسیمی» در جمهوری آذربایجان

نامگذاری سال 2019 میلادی بعنوان سال «نسیمی» در جمهوری آذربایجان

ایلهام علی یئو رئیس جمهور، جمهوری آذربایجان با در نظر گرفتن 650-امین سالگرد تولد فیلسوف بزرگ آذربایجانی «عمادالدین نسیمی» نام این بنیادگرای ملی را بعنوان سال 2019 انتخاب کرد.

تصمیم فوق دیروز جمعه (21 دی) از خبرگزاری‌های جمهوری آذربایجان مخابره شد.عمادالدین نسیمی؛ فیلسوف و بزرگ مرد بنیادگرای تاریخ آذربایجان است. او تمامی آثارش را به زبان تُرکی آذربایجانی نوشته.

 نسیمی در تاریخ 1370 میلادی بدنیا آمد و در سال 1417 میلادی در 47 سالگی در شهر حلب “سوریه” بخاطر حفظ جان یکی از پیروان خویش دستگیر شده و سپس به طرز فجیعی پوست از تنش کنده  کشته شد. نسیمی از مریدان و شاگردان فضل الله نعیمی، اندیشمند بزرگ مکتب فلسفی “حروفیه” بود. او در عین حال قدرت کلام بالای داشت.

وی همچنین یک عاشق بود و با ظرافت تمام زیباترین احساسات عاشقانه خویش را در اشعار خویش بیان می‌کند. شعر  نسیمی، به دلیل نگرش واقع ‌بینانه، بیش‌تر جنبه خطابی دارد و خیال شعری کم‌تر در آن به چشم می‌خورد.

نسیمی حتی در لحظه مرگ، وقتی به فرمان و فتوای زاهدان تزویر و جهالت پوستش را از تنش جدا می‌کردند، با شیوائی و خواندن اشعار دشمنانش را تحت تاثیر قرار داده بود.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن