خانه / بین الملل / اعتراض افغانستان به ظریف: بهتر نبود به جای صدای طالبان صدای مخالفان داخلی خود را می‌شنیدید؟

اعتراض افغانستان به ظریف: بهتر نبود به جای صدای طالبان صدای مخالفان داخلی خود را می‌شنیدید؟

یک مقام دولت افغانستان از اظهارات وزیر خارجه ایران که خواستار نقش داشتن طالبان در دولت آینده این کشور شده است، به شدت انتقاد کرد و به مقامات جمهوری اسلامی توصیه کرد که بهتر است صدای مخالفان داخلی خود را بشنوند.

شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان، روز پنج‌شنبه ۲۰ دی در نوشته‌ای فیسبوکی، مقامات وزارت خارجه ایران را متهم ساخت که «این روزها در نقش سخنگویان طالبان عمل می‌کنند».

وی با اشاره به مذاکرات جمهوری اسلامی با طالبان افغانستان نوشت که اگر ایران به گفت‌وگو برای پیدا کردن راه‌حل سیاسی اعتقاد دارد «چرا راه گفت‌وگو با گروه‌های مخالف داخلی خود از جمله مجاهدین خلق را بسته است؟»

ایران می‌گوید که با اطلاع دولت افغانستان وارد مذاکره با گروه شبه‌نظامی طالبان شده تا گفت‌وگوهای صلح در این کشور را پیش ببرد. در این راستا طالبان هفته گذشته هیاتی را به تهران اعزام کرد که با گروهی از دیپلمات‌های ایرانی به ریاست عباس عراقچی، وزیر خارجه ایران، گفت‌وگو کند.

آقای عراقچی پس از آن به کابل سفر کرد تا مقامات افغانستان را در جریان این مذاکرات قرار دهد. از سویی محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، که به دهلی نو سفر کرده است، اعلام کرد که «دولت آینده افغانستان نمی‌تواند بدون نقش طالبان باشد»، اگرچه تهران اعتقاد دارد که این نقش نباید نقشی غالب شود.

اما معاون سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان از مقامات ایران دعوت کرده که به جای افغانستان، متوجه مشکلات سیاسی داخلی خود باشند.

شاه‌حسین مرتضوی در پست فیسبوکی خود نوشته است: «[کشور همسایه] چرا به [حل] مشکل سیاسی داخلی خود که سال‌ها ایران را به بحران برده است اقدام نمی‌کند؟ آیا بهتر نبود به جای شنیدن صدای طالبان صدای مخالفان سیاسی مانند میرحسین موسوی یا کروبی شنیده شود؟»

مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که حاکمیت را به تقلب گسترده در این انتخابات متهم می‌کنند از حدود هشت سال قبل در حصر خانگی به‌سرمی‌برند.

معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان اگرچه این پست فیسبوکی را ساعتی پس از انتشار حذف کرد، اما این بار معاون وزیر خارجه این کشور علیه سخنان محمدجواد ظریف موضع گرفت و آنها را مصداق مداخله در امور داخلی افغانستان نامید.

پیش از این، آمریکا به دفعات ایران را به حمایت از طالبان و حتی تجهیز نظامی آن متهم کرده بود. ایران اما تاکید دارد که صرفا تماس‌هایی سیاسی با طالبان داشته و نخواسته است که این تماس‌ها را به رابطه تبدیل کند تا به طالبان مشروعیت بدهد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

ازبکستان در راستای افزایش صادرات برق به افغانستان به این کشور 45 میلیون دلار وام می‌دهد.

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »‌  ازبکستان برای افزایش صادرات برق به افغانستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن