خانه / ایران / دولت ایران بازداشت شهروند امریکایی را تأیید کرد

دولت ایران بازداشت شهروند امریکایی را تأیید کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی بازداشت یک شهروند آمریکایی در ایران به نام مایکل وایت را تأیید کرد. ایران ایراد فشار به زندانی امریکایی را تکذیب کرد اما درباره علل دستگیری و شرایط کنونی او توضیحی نداد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، به طور رسمی خبر بازداشت یک نظامی سابق امریکایی را تأیید کرد و گفت: «یک شهروند آمریکایی به نام مایکل وایت چندی قبل در شهر مشهد بازداشت شد که موضوع، در نخستین روزهای دستگیری از طریق دفتر حفاظت منافع آمریکا در تهران به اطلاع دولت آمریکا رسید و دولت متبوع وی از همان ابتدای بازداشت، در جریان این دستگیری قرار داشته است».

قاسمی گزارش برخی رسانه‌های امریکایی در مورد شرایط نامطلوب و آزار و اذیت این زندانی آمریکایی را “جنگ روانی و دروغ‌پردازی‌های هدفمند” نامید و گفت: «این گونه گزارشات دروغ و نادرست به شدت تکذیب می‌شود».

قاسمی، به گفته خبرگزاری رسمی ایرنا، گفته است: «پرونده این فرد ازسوی مجاری ذی‌صلاح قانونی درحال رسیدگی است و درصورت اتمام این روند موضوع ازسوی مراجع ذی‌ربط در زمان لازم اطلاع رسانی خواهد شد».

سخنگوی وزارت خارجه یا منابع دیگر ایرانی درباره چندوچون اتهام‌های مایکل وایت و شرایط کنونی او هیچ توضیحی نداده‌اند.

خبر بازداشت مایکل وایت را روز سه‌شنبه (هشتم ژانویه) روزنامه آمریکایی “نیویورک تایمز” منتشر کرد و روز قبل از آن وبسایت ایران‌وایر این خبر را گزارش کرده بود.

آن گزارش بر روایت یک زندانی سابق ایرانی متکی بود که آقای وایت را ماه اکتبر در زندان وکیل‌آباد مشهد دیده بود.

بیش از پنج ماه بازداشت

به گفته مادر مایکل وایت، پسرش از ماه ژوئیه در ایران ناپدید شده است. او که برای دیدن دوست دخترش به ایران رفته بود، قرار بود روز ۲۷ ژوئیه از طریق دوبی به آمریکا برگردد، اما تا کنون بازنگشته است.

او گفته است که از اتهامات پسرش و علت دستگیری او خبر ندارد و افزوده است که او قبلا “پنج یا شش بار” به ایران سفر کرده است.

بنا به گزارش برخی از رسانه‌های جمعی، مایکل وایت ۴۶ ساله و مقیم ایالت کالیفرنیا است و پیش از این عضو نیروی دریایی آمریکا بوده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تأیید کرده است که آمریکا از طریق دفتر حافظ منافع آن دولت در سفارت سویس در تهران، از بازداشت شهروند آمریکایی در ایران آگاهی یافته است.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن