خانه / ایران / بازگشت چشمگیر مهاجران افغان از ایران به دنبال سقوط ارزش ریال

بازگشت چشمگیر مهاجران افغان از ایران به دنبال سقوط ارزش ریال

سازمان بین‌المللی مهاجرت، روز سه‌شنبه ٨ ژانویه/ ١٨ دی اعلام کرد که در پی بازگشت تحریم‌های ایالات متحدۀ آمریکا بر علیه ایران که منجر به ایجاد بحران اقتصادی در این کشور شده است، بیش از ٧٧٠ هزار مهاجر افغان در سال ٢٠١٨ ایران را ترک کرده و به کشور خود بازگشته‌اند.

طبق برآورد سازمان بین‌المللی مهاجرت، حدود ٧٧٣ هزار و ١٢۵ مهاجر افغان در سال ٢٠١٨، به دنبال نوسانات اقتصادی در ایران و سقوط ارزش ریال به سبب بازگشت تحریم‌های اقتصادی آمریکا بر علیه این کشور، به افغانستان بازگشته‌اند که این آمار در مقایسه با سال ٢٠١٧، با ٦٦ درصد افزایش روبرو بوده است و این روند در سال ٢٠١٩ نیز ادامه خواهد یافت.

بنا به گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت، حدود ٤٦ درصد از این مهاجران افغان به صورت داوطلبانه به کشور خود بازگشته اند و بقیۀ آنها اخراج شده‌اند.
در این گزارش که در پایان ماه دسامبر منتشر شده، آمده است که اقتصاد ایران با بحرانی شدید مواجه است و در وضعیت قرمز به سر می‌برد؛ زیرا در پی خروج یکجانبۀ دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای برجام در ماه مِه سال گذشته و اِعمال مجدد تحریم‌های اقتصادی برعلیه این کشور، بیش از نیمی از ارزش ریال کاسته شده است.

سازمان بین‌المللی مهاجرت، در ادامۀ این گزارش می‌افزاید که مهاجران افغان در ایران بیشتر در بخش غیررسمی اقتصاد این کشور اشتغال داشتند، اما از سال گذشته میزان تقاضا برای چنین مشاغلی در ایران به طور چشمگیری کاهش یافته است.
این در حالیست که شمار مهاجران افغانی که در سال گذشته از پاکستان به کشور خود بازگشته اند، به کمتر از ٣٣ هزار نفر می‌رسد.

طبق آخرین برآورد سازمان بین المللی مهاجرت، در حال حاضر بین ١٫۵ تا ٢ میلیون نفر مهاجر افغان در ایران حضور دارند که به طور غیرقانونی به این کشور وارد شده اند.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن