خانه / بین الملل / ایتالیا، “جلیقه‌زردها” را به مبارزه علیه دولت فرانسه تشویق کرد

ایتالیا، “جلیقه‌زردها” را به مبارزه علیه دولت فرانسه تشویق کرد

در حالی که دولت فرانسه خود را برای موج جدید خشونت از سوی “جلیقه زردها” آماده می‌کند، ٢ مقام سیاسی  ایتالیا، روز دوشنبه ۱٧ دی/ ‌‌٧ ژانویه، از “جلیقه‌زردها”ی فرانسه حمایت کردند و از آنان خواستند تا در مبارزات خود علیه رئیس جمهوری فرانسه «تضعیف نشوند».

“لوئیجی دی مایو” معاون نخست وزیر ایتالیا و رهبر جنبش عوام‌گرای “پنج‌ستاره”، در وبلاگ این حزب نوشت: «جلیقه‌زردها، تضعیف نشوید!»؛ او همچنین گفت که حزبش آمادگی دارد که به “جلیقه زردها”ی فرانسه کمک کند.
دی مایو، نوشت که دولت امانوئل ماکرون انتظارات را برآورده نکرده و برخی از سیاست‌های به اجرا گذاشته‌ شده از سوی این دولت، نه فقط برای فرانسوی‌ها بلکه برای اروپایی‌ها «خطرناک» است.

همچنین “ماتئو سالوینی”، دیگر معاون نخست وزیر و رهبر حزب راست افراطی “لیگ” اعلام کرد: «من از شهروندان صادقی که علیه رئیس جمهوری که ضد مردم خود حکومت می‌کند، حمایت می‌کنم».

این موضع‌گیری مقامات سیاسی ایتالیا در حالی است که در ابتدای اعتراضات “جلیقه زردها”ی فرانسه، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز مدعی شد که نارضایتی از توافقنامه اقلیمی پاریس باعث بروز این اعتراضات شده است.
این اظهارات ترامپ، واکنش منفی مقامات فرانسوی را برانگیخت و ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه از ترامپ خواست تا در مسائل سیاسی این کشور مداخله نکند.

شنبه گذشته ۵ ژانویه، “جلیقه زردها”ی فرانسه برای هشتمین هفته پیاپی، در چند شهر مختلف این کشور تظاهرات کردند که بار دیگر این تظاهرات به خشونت کشیده شد.
بر اساس اعلام وزارت کشور فرانسه، در آخرین تظاهرات “جلیقه زردها”، حدود ۵٠ هزار نفر در سراسر این کشور تظاهرات کردند که ٣٤۵ نفر از آنان بازداشت شدند که در پاریس ٣۵ نفر همچنان در بازداشت بسر می‌برند.

همچنین در پاریس، بُوکسوُری که در جریان تظاهرات روز شنبه به نیروهای پلیس فرانسه حمله کرده بود، پس از شناسایی از سوی پلیس، خود را به پلیس فرانسه معرفی کرد و قرار است به مقامات قضائی تحویل داده شود.

قرار است دوشنبه شب ‌‌٧ ژانویه ادوار فیلیپ، نخست وزیر فرانسه در یک برنامه تلویزیونی تدابیر دولت این کشور را علیه موج جدید خشونت‌های “جلیقه زردها” اعلام کند.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن