خانه / ایران / وزارت اطلاعات ایران از دستگیری 25 «اخلال‌گر ارزی» خبر داد

وزارت اطلاعات ایران از دستگیری 25 «اخلال‌گر ارزی» خبر داد

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران از دستگیری 25 «اخلال‌گر در نظام ارزی» طی روزهای اخیر خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، این متهمان در استان‌های قزوین و آذربایجان شرقی دستگیر شده‌اند.

بنا بر این گزارش، در استان قزوین « 12 نفر از عوامل اخلال در بازار ارز، به اتهام اخلال در نظام ارزی کشور، قاچاق ارز از طریق خرید و فروش غیرقانونی، تحصیل مال و کسب منفعت نامشروع، فرار مالیاتی و پولشویی در استان‌های قزوین، تهران و مازندران دستگیر و برای رسیدگی به جرایم مزبور، تحویل مراجع قضایی شدند. سرکرده این باند نیز در حالی که قصد خروج از کشور را داشت، شناسایی و دستگیر شد».

بیانیه اداره کل اطلاعات استان قزوین افزود که «اعضای این باند که به صورت شبکه سازمان یافته و حرفه‌ای فعالیت می‌کردند، از سال 93 تاکنون در مجموع بالغ بر 20 هزار میلیارد ریال گردش مالی داشته و خرید و فروش غیرقانونی نزدیک به 450 میلیون دلار داشته‌اند».

اداره کل اطلاعات استان آذربایجان شرقی هم از دستگیری 13 تن از متهمان به «اخلال در نظام ارزی» خبر داده که بنا بر این بیانیه، قصد خروج از ایران «با هویت‌های جعلی» داشتند.

این بیانیه درباره نوع فعالیت این گروه افزوده است: «این باند با تأسیس شرکت‌های کاغذی و سوءاستفاده از ظرفیت شرکت‌های بازرگانی فعال برای سوءاستفاده از مابه‌التفاوت نرخ ارز دولتی و آزاد به ثبت سفارش کالاهای مشمول ارز دولتی (مبادله‌ای) اقدام کرده و پس از تخصیص ارز دولتی نسبت به فروش حوالجات ارزی در بازار آزاد، با مشارکت عوامل خود در تهران اقدام نموده‌اند. حدود 65 میلیون دلار از تخلفات ارزی باند مذکور مستندسازی شده است».

دستگیری‌ها با اتهام‌های اقتصادی در ایران همزمان با بحرانی شدن اوضاع اقتصادی این کشور، تشدید شده است. در این زمینه با پیشنهاد رئیس دستگاه قضایی ایران و موافقت رهبر این کشور، «دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی» تشکیل شد که از نظر قوانین با دادگاه‌ها عادی تفاوت‌هایی دارد.

ایران در ماه‌های اخیر شاهد تشدید بحران اقتصادی و نوسانات شدید نرخ ارز بود. قیمت هر دلار در ایران در حالی که سال گذشته 3600 تومان بود، در ماه‌های بعد به حدود 20 هزار تومان رسید. البته دولت توانست قیمت ارز را تا حدودی کنترل کرده و هم‌اکنون قیمت هر دلار حدود 10 هزار تومان است.

در ماه‌های گذشته ده‌ها تن از دلالان ارز دستگیر و دستکم 19 تن از آن‌ها به اتهام اخلال در نظام ارزی محاکمه شدند.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

دلار از مرز۱۴۳۰۰ تومان گذشت و سکه ۵۰۱۰۰۰۰تومان شد

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »٬امروز عصر همزمان با شروع نشست خبری پومپئو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن